German ostpolitik before and after unification: Continuity and change
  1. Tez No: 36203
  2. Yazar: MAHMUT ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışma Alman Dış Politikasının önemli bir kısmını oluşturan“Doğu Politikasını”incelemiştir. Amaç Alman Doğu Politikasının, birleşme öncesi ve sonrası, içeriğini, genel politik ve ekonomik hedefleri, motifleri, ve sonuçları açısından açıklamak ve tartışmaktır. 1970'lerin başlarındaki radikal Alman Doğu Politikasının sebeplerini bulmak için Batı Politikası izleyen Hıristiyan Demokrat Parti dönemi ile Alman Doğu Ticaret Politikasından kısaca bahsedilmiştir. Willy Brandt 'in Doğu Politikası 1970 lerin en popüler politik konusu haline gelmiş ve Doğu Avrupa ülkeleri ile, ikinci dünya savaşından bu yana, ilk defa geçici de olsa yakınlaşma çabalarını gösteren antlaşmalar imzalanmıştır. Bu antlaşmalar birleşmeye doğru atılan büyük adımlar olmuştur. Herşeye rağmen birleşme 3 Ekim 1990 da Helmut Kohl 'un zamanlaması ve uygulaması, iyi seçilmiş politikaları ve Soğuk Savaş dönemi yapısının da değişimine paralel olarak gerçekleştirilen Doğu Politikası ile mümkün olmuştur. Araştırmayı tamamlamak ve Doğu Politikasındaki değişimi ortaya koymak amacı ile Almanyanın eski Sovyetler Birliği, Polanya ve Çekoslavakya ile yeni oluşan ilişkileri analiz edilmiştir. Son olarak Bonn'un yeni Doğu Politika anlayışı değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study one of the most important aspects of German foreign policy,“Ostpolitik”, is examined. The aim is to explain and discuss the changes in the nature of the Ostpolitik before and after the unification in terms of its general political and economic objectives, motives, and consequences. A review of the Westpolitik oriented Christian Democrat era (1950-1969) and a brief history of Osthandel are given in order to investigate the origins of the radical Ostpolitik of the early 1970s. Willy Brandt's Ostpolitik became the hottest political topic in the 1970s and achieved, since the end of the Second World War, a“modus vivendi”with the Eastern European countries, which was a big step toward unification. A new era began for the Germans. Unification on October 3, 1990 was achieved with Kohl's Ostpolitik, that is with timely and well applied policies paralleling the changing Cold War structure. In order to illustrate the changes in the nature of Ostpolitik, Germany's new relationships with the former Soviet Union, Poland, and Czechoslovakia (until division) are analysed. Finally, in the concluding chapter Bonn's new understanding of Ostpolitik is evaluated and discussed.