Kırklareli yöresinde sulama amacıyla kullanılan yeraltı sularının kalitesinin araştırılması
  1. Tez No: 362417
  2. Yazar: SEMRA BAKANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kırklareli yöresinde sulama amacıyla kullanılan yeraltı sulannın u kalilesi yönünden iııcele nmesinl amaçlayan bu araştırmada, 8 ayrı öJgede 24 kuyu seçilerek, bu kuyulardan alınan su örneklerı ve kuyuarın çevresindeki ta rım arazilerinden alınan toprak örnekleri üzerinde imyasal a na lizler ya pılmıştır. Analizler sonucunda kuyu sularının ve u s ularla s ula na n ta rım arazilerinin tuzluluk ve sodyumluluk durumarı tes pıt edllıni ş tır. Seçllen I.Jöl ge l e nie ıı Büyük Mandıra yöresindeki kuyuların suları ulamaya uygun b ulunınanuştır. Bu suların topraklarda sodyumluluk aratma tehlikesi tespit edilmiştir. Diger bölgelerden olan Pehllvanköy, Sofuhalll, Türkgeldi Tarım Üretme Çiftli gı. Turguti.Jey. Eskıtaşlı, Evrensekiz ve Ahmetbey' de bulanan yeraltı s uları s ulamaya uygun bulunmuştur, fakat bu suların sulamada uzun bir s üre kullanılması hallnde ileride, tuzluluk sorunun görülebllecegi dü ş ünül e rek . bu bölgelerde özel toprak işleme programının uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this researcl ı aımıng investıgation of ground waters in the poInt of water quaJıty , whlch ls used ın lrrıgatıon in Kırklareli Region; chemlcaJ a naJyses have been done on the water samples taken from 24 dlfferent wells ın 8 different areas and the soil samples taken from the solls around thesc wells. In the result of the anaJyses, salinlty and alkaJinity s ıtu a tlo n s of well-waters and the soil lrrlgated with these wells' waters have been determlncd. Waters of the wells In the Büyük Mandıra Dlstlrict, that is one of the choosen places, have been found inconvenient as they seemed to create the aJkaJinlty rlsl< In the soils. Although the ground waters of the dlstricts of Pehlivanköy, Sofuha lil, Turgutbey, Eskitaşlı, Türkgeldi Tarım Üretme Çiftllgi, Evrensekiz and Ahmetbey have been found convenient for irrigation, they may cause the saJinlty problem on condltion that they are usedfor a long time. in tha t sltuations parUcular tillage program must be appliecl. Acco rdın g to results obtained from the anaJyses of soils taken from the rcscarclı areas; In the soils of Büyük Mandıra, ESP has been determlned at vaJues of a proxlmately 15% showıng atendeney towards aJkaJinlty thcrc ıs no sallıııty and aJkaUnlty ın other soils.