Elektrokardiyogram (ekg) işaretlerinin optik biyotelemetri kullanarak iletimi
Electrocardiogram (ecg) transmission using optical biotelemetry
  1. Tez No: 362469
  2. Yazar: LEYLA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde ani ölümlerin büyük çoğunluğunun sebebi kalp rahatsızlıklarıdır. Gelişen tıp alanında ve hastanelerde teşhis ve tedavi için birçok alet ve cihaz kullanılır. Elektronik cihazlar ile kardiyoloji alanında kalbin elektriksel faaliyeti ve kalp sesleri ölçülebilir. Bu çalışmada, kalbin elektriksel aktivitesi sonucu ortaya çıkan EKG işaretleri vücut yüzeyinden elektrotlar kullanılarak algılanarak, iletişime uygun genlik ve frekans değerine getirilmiştir. İletişim ortamı olarak kablosuz optik kullanılmıştır. İletim sonrası EKG sinyalleri USB girişinden arayüz programına alınarak grafiğe dönüştürülmüş, görüntülenmesi ve kaydedilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, heart diseases are accounted for most of sudden deaths. Various tools and equipments are used for diagnosis and treatment in developing medicine field and hospitals. Electrical activity and noise of the heart can be measured by electronical devices in cardiology field. In this study, ECG signals generated as a result of electrical activity of the heart were detected by using electrodes on the body surface and converted to amplitude and frequency that is suitable for transmission. Optical wireless communication system was used. ECG signals were transferred to interface program from USB input port following transmission and converted to graphics, viewed and recorded.