Parçacık sürü optimizasyonu yöntemi ile e-sınav uygulaması
E-exam application by partical swarm optimization method
  1. Tez No: 362470
  2. Yazar: MERVE İPEK AKŞAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
E-öğrenme sistemlerinin gelişmesiyle birlikte eğitim sürecinin temel unsurlarından sayılan ölçme ve değerlendirme işlemleri, internet ortamında da yapılabilmektedir. Tez çalışması kapsamında, e-öğrenme, e-öğrenmenin faydaları, e-sınav, değerlendirme ve ölçme işlemleri incelenmiş ve uygulama kısmında parçacık sürü algoritması kullanılarak web tabanlı sınav sistemi geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında amaçlanan web tabanlı uzaktan eğitim sistemlerine eklenerek ya da tek başına kullanılabilecek, ekonomik olarak uygulanabilirliği yüksek, eğitim hedeflerine uygun olarak etkin şekilde ölçme ve değerlendirme yapabilen, bir ölçme aracından beklenen standart özellikleri asgari düzeyde karşılayan modüler özellikte bir web tabanlı sınav sistemi uygulaması gerçekleştirmektir. Sistem, günümüzde profesyonel uygulamalarda kullanılan ve işlevsel araçlar sunan, görsel tabanlı Visual Studio.NET ortamında gerçekleştirilmiştir. Veritabanı olarak günümüzde veritabanı uygulamalarında sıkça kullanılan SQL Server 2012 kullanılmıştır. Sistemde öğrenci ve sistem yöneticisi için iki bölüm oluşturulmuştur. Kullanıcılar sisteme giriş yaptıktan sonra ders seçimi yapar ve seviye belirleme sınavına başlarlar. Seviye sınavını yaptıktan sonra aldıkları puana göre seviyeleri belirlenir ve deneme sınavına başlarlar. Deneme sınavında karşılaştıkları sorular seviyelerine uygundur. Buda soruları ezberleme riskini ortadan kaldırır. Sistem yöneticisi ise veri tabanına soru ekleyebilir ve öğrencilerin durumlarını görebilir.
Özet (Çeviri)
The measurement and evaluation procedures which are from the basic components of education process can be made on internet media with the improvement of distance learning with web base systems. In this thesis, e-learning, the benefits of e-learning, e-examination, evaluation and measurement processes were examined and web-based test system was developed using particle swarm algorithm in the application part. The aim of thesis working is developing a modular exam system with web base that can be alone or an eddition,with high level of economic application,developing a system that can make an effective and suitable to the education target measurement and evaluation,improving a system that responds expected Standard propertiers. The system has been developed in Visual Studio.NET media which puts forward functional medium ,is used in proffessional applications. SQL Server 2012 that is used often today ,has been used as database.The system has two departments;one of them is for the manager of system and the other one is for the students. After users log into the system, they make course selection and begin placement exam. After the placement exam, levels are determined according to their score. Then they begin trial exam. Trial exam questions appropriate to their levels. Furthermore the system administrator can add questions to the database and be able to see the status of the students.