10-13 yaşları arasındaki bayan elit yüzücülerde fiziksel parametreler ile bazı üreme hormonları(FSH, LH, E2) profillerinin incelenmesi
- Tez No: 362489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmamızda 10-13 yaş premenarş spor yapmamış, premenarş yüzücü, menarş spor yapmamış ve menarş yüzücü kızlardan oluşan dört denek grubu oluşturuldu. Bu gruplarda fiziksel parametrelerin (yaş, boy, kilo, vücut % yağ, maxV02) ve üreme hormonlarının (Östradiol (E2), Lüteinizan Hormon (LH), Folikül Stimulan Hormon (FSH)) farklı olup olmadığı, yüzme sporunun hormonal bir dengesizliğe neden olup olmadığı araştırıldı. E2, LH ve FSH ölçüm değerleri premenarş gruplarda maxV02 tespitinin ertesi günü alınmaya başlanan 24 saatlik idrar örnekleri ile belirlendi. Menarş durumundaki gruplarda ise E2, LH, FSH ölçüm değerleri menstrüal siklusun foliküler fazında maxV02 tespitinin ertesi günü alınmaya başlanan 24 saatlik idrar örnekleri ile belirlendi. Elde edilen ölçüm bulguları istatistikselolarak değerlendirildi ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
We have made four different groups in our research, parting them as 10-13 aged premanarche girl who have not had any sports premanarche swimmers, manarche girls who have not had sport and manarche swimmer girls. On these groups, we have searched if phpsical parameters (age, height, weight, body, fat%, max V02) and reproduction hormones (östradiol (E2), Lüteinizan Hormone (LH), Folycull Stimulan Hormone (FSH)) are different and if swimming creates a hormonal antaxia. The stabil ization made on every 24 hour urinal samples which has started to be taken the day af ter max V02 stabilization on E2 , LH and FSH evaluation premenarche groups. On manarche groups ıt has been stabilized by per 24 hours urinal samples which has been started by max V02's stabilization by taking examples with E2, LH, FSH evalution, on menstruel cydes' folycullar phase. The evalution inventions has been stabilized statistically and has been compared.