Maximum prensibi ve PID yöntemi ile İTU Tiriga Mark-II reaktörünün kontrolu
  1. Tez No: 362498
  2. Yazar: TİJEN ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada ITU Triga Mark-II ReaktHrUnUn Optimal KontrolU, Pontryagln Maksimum Prensibi ve PID yardlmcl kontrolü kullanılarak gercekleştirilmistir. Birinci bH1Umde, konuy1a i1gi1i giriş yapılmıştır. Ikinci bH1Umde,kontrol sistem1erinin tanltlml,tUr1eri ve kontrol prob1emlerinin matematik mode1leri incelenmistir. UcUncU bHIUmde,PID kontrol ve Hzellikleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. DHrdUncU bHIUmde,Pontryagin Maksimum Prensibi ve PID yardımcı kontrolHr kullanl1arak problemin cHzUmU verilmiştir. Besinci bHIUmde,simUlasyon sonuclarl ve bu sonuclara baglı olarak grafik yorumları yaplımıstır.
Özet (Çeviri)
In this study an optimal controller is designed by using Pontryagln Maximum Principle and auxiliary PID controller in order to control ITU Triga Mark-II Reactor. In the first chapter,the purpose of the study is explained. In the second chapter,the control problems and the control systems are ~tudied. In the third chapter,PID control and its specifications are explained in detailed. In the fourth chapter,the solution of the problem by using Pontryagln Maximum Principle and axuiliary PID controller is given. In the fifth chapter,simulation studies are explained and the computer outputs are evaluated.