Türkiye'de çorap sanayii ve çoraplarda yasaklı aril aminlerin incelenmesi
- Tez No: 362502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İNANICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada. Türkiye'de üretilen ve ihraç ürünü olon erkek. kadın. çocuk ve bebek çoraplarında yasaklı aril aminler araştırılmıştır. Birinci ve ikinci bölümde. çorap tanımları. çeşitleri. sınıflandırılması yapılması ve çorap üretilmesi ve ilgili konulara değınilerek Türkiye'deki çorap sanayıı hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde. azo boyarmaddeler ve boyarmaddelerin toksık etkisi hakkında bilgi verilmiştir. Döndüncü ve beşinci bölümde. kromatografi hakkında bilgiler verilerek test metodu anlatılmış ve on tane farklı firmadan temin edilen ihraç edilecek çoraplar. ince tabaka kromatografisl metoduna göre test edilmiş ve sonuçlar tablolar halinde gösterilmiştir. Altıncı bölümde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study. aresearch work was carried out the aril amines in the men's, women's children's and çı babies' socks. In the first and the second chapters. the descriptions of the socks, their types, the classifications of the socks and the methods of the socks production were dealt with and some accounts on the Turkish socks industry were also preseted. In the third chopters, there are knowledges about the toxic effects of azo dyes. In the forth and the fifth chopters, the basic acknowledgement on the chromato graphic technique was outlined and the test. method deseribed. and the socks to be exported from Turkey. which were provided by ten different Turkish companies. were tested and the results given in Tables. In the sixth capter. the results were considered.