İplik işletmeciliğinin uluslararası pazarlama yapısı-Gediz İplik ve Mensucat Sanayii (GİMSAN) A.Ş. örneği
International marketing structure of fiber management-A case study: Gediz Fiber Textile Coint Stock Company
- Tez No: 111331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Gönümüzde işletmelerin ticari faaliyetlerindeki en önemli gelişme ve değişme uluslararası pazarlamada yaşanmıştır. İşletmelerin uluslararası pazarlamaya daha ağırlık vermesi, işletmeleri girecekleri uluslararası pazarlara ilişkin kararlar alma ve işletme politikalarını bu yönde düzeltmeye itmiştir. Uluslararası pazarlarda rekabet etmek, yeni pazarlar bulmak, pazar payını korumak ve arttırmak için, mal ve hizmet kalite kontrolü, fiyatlandırması gibi uluslararası pazarlama faaliyetlerinin akılcı ve sistemli bir şekilde işletme tarafından yapılması gereklidir. 1980'li yıllardan itibaren Türkiye ekonomik gelişmeyi sağlamak, dünya ile bütünleşmek, ihracat gelirlerini arttırabilmek için uluslararası pazarlara açılmıştır. Bu çalışmamda ülkemiz için önem arz eden bu sektörün dünyadaki ve ülkemizdeki durumunu genel özellikleri ile izah etmeye ve ayrıca sektörde faaliyet gösteren Gediz İplik ve Mensucat Sanayi A.Ş.'nin durumunu aşağıda ifade ettiğim şekilde açıklamaya çalıştım. Birinci bölümde uluslararası pazarlama kavramını, uluslararası ticaretin bugünkü durumunu, uluslararası pazarlara yönelmenin avantaj larını teorik olarak ifade ettikten sora uluslararası pazarlama yönetimi hakkında bilgi verildi. Uluslararası pazarlama faaliyetinde bulunan firmaların bu faaliyete katılma derecelerine göre ayrımı yapıldıktan sonra uluslararası pazarlamayı etkileyen faktörler incelendi. Uluslararası ticarete teşvik sağlayan kuruluşlar incelendi. Uluslararası pazarlama araştırmaları hakkında kısaca bilgi verildi. İkinci bölümde önce her işletmenin olduğu gibi iplik işletmeciliğinin de bel kemiği olan organizasyon yapısı hakkında bilgi verildi. İplik işletmeciliğinde kapasite, üretim ve kapasite kullanma oram, iplik teknolojisi, toplam kalite, iş gücü, verimlilik konularında bilgi verildi. İplik işletmeciliğinin uluslararası pazarlara yönelmesindeki nedenler ve uluslararası pazarlamada yer alan dağıtım kanalları hakkında verildi. İplik işletmeciliğinin uluslararası pazarlamasında fiyatlama hususu detaylı şekilde izah edildi. Son bölümde iplik işletmeciliğinde ülkemizde ve bölgemizde önemli bir yere sahip olan Gediz İplik ve Mensucat Sanayi (GİMSAN) Sanayi A.Ş. incelenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Nowadays, the most important improvements and changes in the commercial activities of the enterprises are being experienced in the international marketing. Since increasing importance is attached by the enterprises for international marketing, it turned out to be substantial that the enterprises sholuld improve their policies concerning decision making policies for international markets and the structure of the management in their entities. In order to compete in the international markets, find new markets, protect and increase the market shares, it is necessary that the enterprises carry out the international marketing activities such as the control of goods and sevices and pricing of the said elements in a cautious and systematic way. Beginning from the 1980s, Turkey has widened its activities to international markets in order to maintain ecenomic development, to integrate with the world and to increase the export revenues. In this analysis, I aimed to explain the general charecteristics of the industry sector in the world and focus on Gediz Fiber and Textile Corp. which activiates in that sector. In the first part of the thesis, after explaining the concept of international marketing, the recent conditions of international trade and the advantages of working in international markets, detailed information about the management of international marketing is provided. Secondly,firms which carry out international marketing activities are divided into categories in accordance with their shares in the activities and the factors influcing the international marketing are discussed. In the last sections of the first part, the instutions providing promotion for international trade are mentioned and reseraches about international markets are focused in a brief way. In the second part of the thesis, factors concerning the enterprises in the fiber sector such as the organizational structure, the capacitiy, the production and consumption rate, total quality, labor force and efficiency are touched upon. Additonaly, in this part, the reasons explaining why the enterprisies in the fibert sector have expanded to international markets are explained and also distrubition channels of international marketing are focused. In the last section of this part, conditions of pricing in the international marketing of the fiber industry are mentioned. In the last section of the thesis, Gediz Fiber and Textile Corp. (GİMSAN) which carries special importance for Turkey and our region in terms of fiber production is analysed with the help the data provided in the previous parts of the thesis.