Sürdürülebilir çorap endüstrisinde müşteri farkındalığını ölçme
- Tez No: 670521
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİMEN YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çorap endüstrisi dünya pazarında büyümenin tadını çıkarmaktadır. Son yıllarda, sanayileşme bağlamında ortaya çıkan birçok zorluktan payını almıştır. Günümüzde insanoğlunun en büyük zorluklarından biri sürdürülebilirlik sorunudur. Tüm dünyada bireyler, iş örgütleri, yargı ve hükümetler, çevresel ve sosyal sorunları önlemek veya azaltmak için sürdürülebilirlik ihtiyacını kabul etmiştir. Bu nedenle, bu çalışmada, çorap sanayi sektöründe müşterinin farkındalığını ölçmek için ölçek geliştirilmiştir. Türkiye'de bu çalışmaya toplam 360 kişi katılmıştır. Bu ölçeğin geçerliliği ve güvenilirliği analizler ile kanıtlanmıştır. Sonuçlar bu ölçeğin beş faktör olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre ölçeğin geliştirilmesi ve uygulanması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hosiery industry (it is a general term that includes socks, stockings, hose, and tights) has been enjoying rich traditional reputation in the world market. In the recent years it has been the victim of many challenges that have come up in the context of industrialization. One of the most challenging problems for the human race today is sustainability issues. As a result, individuals, business organizations, the judiciary and the government all over the world have recognized the need of sustainability so as to avoid or reduce environmental and social issues. Therefore, in this study, the scale was developed that would measure the customer's awareness in the hosiery industry sector. A total of 360 people participated in this study in Turkey. The validity and reliability of this scale was proved. The results showed that this scale was five factors. Suggestions for the development and implementation of the scale were presented according to the results of the research.