The integration of tall buildings with the urban environment: Considering the key sustainability concepts
Yüksek binaların kentsel çevre ile uyumu: Sürdürülebilirlik kavramları üzerine
- Tez No: 362554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEM BERRİN ÇAKMAKLI, DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yüksek bina sayısı fiziksel, sosyal ve ekonomik gerekliliklere bağlı olarak artmaktadır. Ağır strüktürlerinin kentsel çevre üzerindeki güçlü etkilerine bağlı olarak, yüksek binaların kentsel çevre ile uyumlarına göre ele alınacak tasarımları sayesinde bulundukları çevrenin kalitesini artırma potansiyelleri mevcuttur. Geniş kentsel alanlara yayılan etkileri göz önünde bulundurulduğunda, yüksek binaların çevrelerine pozitif etki sağlamaları için, sürdürülebilirlik ve çevresel uyumu ilgilendiren tasarım kriterleri diğer geleneksel binalara göre daha titiz bir şekilde ele alınmalıdır. Bu çalışma, yüksek binaların fiziksel ve sosyal çevre etkilerini belirlenen 'sürdürülebilirlik kavramları' üzerinden tartışmaktadır. Çalışma içerisinde belirlenmiş olan bu kavramlar, yüksek binaların kentsel çevre üzerindeki negatif ya da pozitif, fiziksel ve sosyal etkilerini ortaya çıkarmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bu çalışmada yer alan 'sürdürülebilirlik kavramları', yapılmakta olan veya mevcut yüksek binaların hem mimari hem de kentsel ölçekten incelenmelerini sağlayan bir analiz aracı olmuştur. Londra'da bulunan iki yüksek bina, 'The Shard' ve '30 St Mary Axe (Gherkin)', bulundukları kentsel çevre üzerinde yarattıkları etkilerin incelenmesi için seçilmiştir. Bu binalar analiz ve anket metot yöntemleri kullanılarak birbirleri ile belirlenen 'sürdürülebilirlik kavramları' üzerinden karşılaştırılmışlardır. Bu çalışma ile yüksek binaların hem mimari hem de kentsel ölçekte yaratabilecekleri pozitif ya da negatif etkiler, fiziksel ve sosyal sürdürülebilir bir yaklaşım üzerinden ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of physical, social and economic needs, demand for tall buildings is increasing worldwide. Due to their great size and large impacts on the urban environment, tall buildings, through careful design and urban integration, have the potential to improve the quality around them. Also, depending on their large area of influence, design considerations regarding sustainability and environmental integration of tall buildings need to be handled with more care than with other conventional buildings to provide the most positive impact. This study focuses on the physical and social environmental impacts of tall buildings where these impacts are examined through determined 'key sustainability concepts'. The identified relevant 'key sustainability concepts' reveal the positive or negative, physical and social environmental impacts of tall buildings. These key sustainability concepts provided to be an observational tool to conduct a study on existing or new tall buildings, from the architectural scale to the urban scale. As a demonstration of its effectiveness on the urban environment, the defined key sustainability concepts of two tall buildings located in London, 'The Shard' and '30 St Mary Axe (Gherkin)' were selected and compared through site analysis and survey methods. With this study, the possible negative and positive effects of tall buildings both on architectural and urban scale have been revealed through a physical and social sustainable approach.