Işıklı gölde, real – time pcr tekniği ile iki amfibi patojeni (batrachochytrium dendrobatidis ve ranavirus (ıridoviridae))'nin yaygınlığının ilk kez saptanması
Işikli gölde, real – ti̇me pcr tekni̇ği̇ i̇le i̇ki̇ amfi̇bi̇ patojeni̇ (batrachochytrium dendrobatidis ve ranavirus (iridoviridae))'ni̇n yayginliğinin i̇lk kez saptanmasi
  1. Tez No: 362619
  2. Yazar: TANER YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CENGİZ ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Patoloji, Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Biology, Pathology, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Denizli iline bağlı Çivril ilçesindeki Işıklı Göl'de bulunan, IUCN kriterlerine göre Kırmızı Liste'de (Red List)“Nesli tehlike altında bulanan hayvanlar (Near Threatened, NT)”kategorisinde yer alan ve azalmakta olduğu ifade edilen endemik anur türü Pelophylax caralitanus üzerinde Real-time PCR (quantitative PCR, qPCR) tekniği ile iki amfibi patojeni tespit edilmiştir. Ölümcül hastalıklarla bağlantılı olduğu bilinen amfibi bu patojenleri Chytridiomycosis hastalığına sebep olan Batrachochytrium dendrobatidis ve Red-Leg hastalığına sebep olan Ranavirus (Frog virüs, FV-3) türlerine ait primerler kullanılarak bu patojenlerin varlığı ya da yokluğu Işıklı Gölü'nde ilk kez tespit edilmiştir. Işıklı Göl'de 2013 yılında yapılan arazide 4 farklı lokalite olmak üzere toplanan endemik Anadolu bataklık kurbağası ya da Beyşehir kurbağası (Pelophylax caralitanus) üzerinde yapılan çalışmada Batrachochytrium dendrobatidis patojen fungusu tespiti için toplamda 67 örnek çalışılmış ve 21 örnekten pozitif sonuç elde edilmiştir. Ranavirüs tespiti için yapılan çalışmalarda ise toplam 49 örnek MCP ve IE primerleri ile qPCR çalışmaları yapılmıştır. MCP primerleri ve IE primerleri ile çalışılan örneklerin sırasıyla 8 ve 9 tanesinden pozitif sonuç elde edilmiştir. Sonuç olarak amfibi türlerinin yok olmasından sorumlu kabul edilen bu iki ölümcül patojen; Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) fungusu ve Ranavirus (Irıdoviridae)'ün ülkemizdeki endemik Pelophylax caralitanus türünü tehdit etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, two amphibian pathogens were identified on endemic Pelophylax caralitanus which is located in Isıklı Lake in Çivril, Denizli and listed as Near Threatened (NT) on Red List by IUCN and also known as to be decreasing, using the Real – Time PCR (quantitative PCR, qPCR) technique. That two amphibian pahtogens are Batrachochytrium dendrobatidis and Ranavirus (Frog virüs, FV-3). Batrachochytrium dendrobatidis causes Chytridiomycosis and Ranavirus (Frog virüs, FV-3) causes Red – Leg deadly disases. In Işıklı Lake, presence or absence of that pathogen organisms was determined for the first time using qPCR technique with specific primers. For detection Batrachochytrium dendrobatidis, 67 samples were collected In field studies of 2013 from 4 localities of lake and 21 samples of that 67 samples were determined as positive. For detection Ranavirus, 49 samples were collected and studied with two different primer pairs that are MCP and IE primers. At the result of this studies using with MCP and IE primers, respectively 8 and 9 positives results have been taken. Consequently, that two deadly pathogens which responsible extiction of amphibians; Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) fungi and Ranavirus (Iridoviridae) are threat to endemic Pelophylax caralitanus.