Anayasal iktisat perspektifinden ekonomik istikrarın değerlendirilmesi
From the perspective of constitutional economics economic stability assessment
- Tez No: 362642
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ülkelerin gerek ekonomik gelişme sürecinde gerek küresel dünya ile olan ilişkilerinde zaman zaman istikrarsızlık süreçleri yaşanmaktadır. Bu istikrarsızlığı gidermek amacıyla para, maliye ve dış ticaret politikaları farklı koşullar altında uygulanmakta ve ekonomide farklı etkiler yaratmaktadır. Kriz dönemlerinde bu politikaların uygulanma süreçlerinin ekonominin içinde bulunduğu duruma göre mi yoksa bir kural kapsamında mı uygulanılması gerektiği üzerinde en çok tartışılan konu olmuştur. Uygulanacak politikaların kurallar bütününde ve bir mali disiplin kapsamında uygulanmasının yaratacağı etkiler Anayasal İktisat'ın kapsamını oluşturan temel unsurlardır. Bu kuralların kriz dönemlerinde uygulama süreçlerinin saptanması ve sonuçlarının yine bu kurallar kapsamında incelenmesi iktisat politikalarının Anayasal İktisat açısından da değerlendirilmesini zorunlu hale getirmektedir. 1980 yılından bu yana Türkiye ekonomisinde yaşanan krizler ve bu krizlerde alınan önlemlerin bir kural kapsamı içerisinde uygulandığı dikkate alındığında her dönemin istikrar tedbirlerinin uygulama ve sonuçlarının Anayasal İktisat kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği de önemli bir soru durumuna gelmiştir. Bu açıdan alınan tedbirlerin nitelikleri Heterodoks, Ortodoks ve IMF tipi kararlar olarak sınıflandırıldığında bu kararların Anayasal İktisat'ın hangi kriteri içinde yer alabileceği de oldukça önemli olmuştur. Uygulama süreci dikkate alındığında tüm istikrar tedbirlerinin kendi dönemlerinde uygulamaya koydukları kararların belirli kriterler dahilinde Anayasal İktisat ile ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There is some instability both in the economic development process of countries and also in their relations with the global world. In order to eliminate such instability, money, finance and foreign trade policies are implemented under various circumstances and this situation, accordingly, leads to different influences in the economy. During the crisis process, whether the implementation of such policies should be conducted according to economic situation or within the scope of some rules is one of the issues discussed considerably. The effects of the implementation of policies within the scope of some rules and financial discipline are basic factors of the Constitutional Economy. The determination of the implementation processes of such rules during the crisis periods and the examination of its consequences also within the scope of these rules necessitate the evaluation of economy policies with regards to Constitutional Economy. Taking into consideration the crises in the Turkish economy since 1980 and the fact that measures taken in these crises are implemented within the scope of any rule, it is of significance whether the implementation and consequences of the stability measures of each period are evaluated within the scope of Constitutional Economy or not. When the characteristics of measures taken with such point of view are categorized as Heterodox, Orthodox and IMF type of decisions, it is of importance in which criteria of the Constitutional Economy these decisions can be involved. When the implementation process is taken into account, it is observed that decisions of all stability measures implemented in their own period are in a relationship with the Constitutional Economy within certain criteria.