Selüloz türevleri kullanarak ketorolak trometamin'in hidrofilik matriks tabletlerinin formülasyonu
Formulation of hydrophylic matrix tablets of ketorolac tromethamine using cellulose derivatives
  1. Tez No: 362920
  2. Yazar: ESMAEİL JALVAND
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ketorolak frometamin (KT) nonsteroidal anti-inflamatuvar (NSAİ) bir ilaçtır. Oral, intraYenöz (i.v.) Ye intramüsküler (i.m.) yolla kullanılır. Ketorolak %99'dan fazla plazma proteinlerine bağlanır. Plazma yarı ömrü 4-6 saattır. KT'nin tavsiye edilen oral dozu 4-6 sa atta bir 1 O mg, 7 gün boyunca günlük maksirnal dozu 40 mg'dır. Bu çalışmada, Hidroksipropil metilselüloz (HPMC), Hidroksietil selüloz (HEC) ve Karboksi metilselüloz (CMC) gibi selüloz türevleri kullanılarak direkt basım ve yaş granülasyon tekniği ile KT'nin hidrofilik matriks tabietleri hazırlanmıştır. Polimer tipinin ve konsantrasyonun ilaç salımına etkisi 23 faktöriyel deneme ile araştırılmıştır. Matriks tabietierin kalite kontrolü için ağırlık sapması, sertlik, friabilite, yükseklik-çap oranı, etken madde içerik düzgünlüğü ve in vitro dissolüsyon kontrolü yapılmıştır. Matriks tabietierde KT'nin miktar tayini için UV spektrofotometrik yöntem kullanılmıştır ve yöntem valide edilmiştir. Formülasyonların çözünme hızı profilleri çizilmiş ve kinetik olarak değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler; Ketorolak trometamin, Hidrofilik matriks tablet, Faktöriyel tasarım, Selüloz türevleri
Özet (Çeviri)
Ketorolac tromethamine (KT) is nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID). lt's used orally, intramuscularly (i.m.) and intravenously (i.v.). Ketorolac is bounded to plasma proteins over 99%. lts plasma half life is about 4-6 hours. The recommended oral dose of KT is 1 O mg every 4 to 6 hours to a maximum of 40 mg daily for a maximum total of 7 days. In this study, hydrophylic matrix tablets of KT were prepared using cellulose derivatives as Hydroxypropylmethyl cellulose (HPMC), Hydroxyethyl cellulose (HEC) and Carboxymethyl cellulose (CMC) by direct compression and wet granulation tecnique. The effect of polymer type and concentration were investigated on drug release by 23 factorial design. For the quality control of matrix tablets, weight. deviation, hardness, friability, diameter-height ratio, content uniformity of KT and in vitro dissolution technique were performed. UV Spectrophotometric method was used to detection of KT in matrix tablets. This method is validated. Dissolution profıles of the formulations were plotted and evaluated kinetically. Key words; Ketorolac Tromethamine, Hydrophylic Matrix Tablet, Factoriel Design, Cellulose derivatives