Bazı 6-[4- (fenil-4-ariliden-5-okso-2-imidazolin-1-il) fenil]-4,5-dihidro-3(2H)-piridazinon türevlerinin sentezi ve antihipertansif etkilerinin araştırılması
- Tez No: 362924
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRAYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Piridazinon türevlerinin kardiyovasküler sistem üzerinde çok önemli etkileri olduğu bilinmektedir. 6-Aril-3(2H)piridazinon yapısının söz konusu etkiler için bir farmakoforik grup olduğu göz önüne alınarak, bu çalışmada, antihipertansif etki elde etmek amacıyla türevleri sentezlenmiştir. Bunun için, 3-( 4-aminobenzoil)propanoik asid, hidrazin ile reaksiyona sokularak, 6-( 4-aminofenil)-3(3H)piridazinon elde edilmiştir. Bu bileşikle 2-fenil-4-ariliden- 5-oksazolon türevleri kondenzasyona tabi tutularak ulaşılmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapılan elementel analiz ve UV, IR, NMR ve MS spektral verileri kullanılarak kanıtlanmıştır. Bileşiklerin antihipertansif etkileri, in vivo olarak tail cuff metodu ve in vitro olarak sheep carotid ringleri kullanılarak araştınlmıştır. Bileşiklerin, kayda değer derecede antihipertansif etki gösterdikleri saptanmıştır. ANAHTAR KELiMELER Piridazinon, oksazolon, sentez, yapı aydınlatma ve antihipertansif etki
Özet (Çeviri)
Pyridazinone derivatives are known with their effects on cardiovascular system. Considering 6-aryl-3-(2H)pyridazinone residue the pharmacophoric group, in this study se aimed the synthesis of new derivatives of this residue to obtaine antihypertansive activity. For this purpouse, 3-(4-aminobenzoyl)propanoic acid was reacted with hydrazine to obtaine 6-(4- aminophenyl)-3(2H)-pyridazinone and the latter was condensed with 2-phenyl-4-aryliden-5- oxazolones to obtain fınal products. The structure elucidation of the compounds was performed by elemental analyses results and UV, IR, NMR and MS spectral data. Antihypertensive activities of the compounds was examined in vivo by tail cuff method and in vitro by sheep carotid rings. It was observed that our compounds posses notabi e antihypertensive activity. KEYWORDS Pyridazinone, oxazolone, synthesis, structure elucidation and antihypertensive activity