Türkiye-Gürcistan ekonomik ve siyasi ilişkiler kapsamında Sarp Sınır Kapısının analizi
The analysis of Sarp Border Crossing in relation to economical and political affairs of Turkey and Georgia
  1. Tez No: 363004
  2. Yazar: RABİYE ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'nin komşusu olan Gürcistan, çok büyük bir ülke olmamasına rağmen sahip olduğu jeostratejik önem nedeniyle, Kafkasya bölgesi ve Türkiye açısından hayati öneme sahiptir. Özellikle, Kafkasya ve Orta Asya'ya açılan ulaşım ve ticaret yollarının merkezi durumundadır. Gürcistan açısından Türkiye; ekonomik ve siyasi açıdan önemli bir ülke olmasıyla birlikte, hem Batı'ya açılan bir kapı, hem de gelişmesine katkı sağlayabilecek ekonomik bir güçtür. Ermenistan'la olan sınırlı ilişkilerimiz nedeniyle, Azerbaycan ve Orta Asya'ya açılan tek ulaşım yolu Gürcistan'dan geçmektedir. Rusya Federasyonu ile aramızda bir tampon bölge oluşturması, Türkiye'nin güvenlik politikalarını olumlu yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, Gürcistan'ın etnik sorunlarıyla mücadelelerine, iki ülke arasındaki mevcut projelere, icraatları ile ülke yönetimine damgasını vuran cumhurbaşkanlarına da konuya geniş açıdan bakabilmek için yer verilmiştir. Gürcistan'ın 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte Türkiye ile olan ekonomik ve siyasi ilişkileri incelenmiş olup, iki ülke arasında bulunan Sarp Sınır kapısının ekonomik analizi yapılarak ülke ve bölge ekonomileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 1988'de açılan Sarp Sınır Kapısı ülkemizin önemli bir sınır ticaret kapısı haline gelmiştir. Sınır ticareti, birçok alt yapı eksiğinin olmasına rağmen büyük gelişme göstermiştir. Sarp sınır kapısının açılmasıyla sınır ticaretinde bulunmak için çok sayıda insan, sarp sınır kapısından giriş-çıkış yapmaktadır. Sarp Sınır kapısının açılmasıyla birkaç yıl iki taraf içinde birbirlerini tanıma dönemi olmuştur. Türk ekonomisi açısından Sarp Sınır Kapısı etrafında bulunan illerin ekonomik açıdan gelişme gösterdiği ve orada yaşayan halkın refah seviyesinin arttığı gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gürcistan, Kafkasya, Orta Asya, Sınır Ticareti, Sarp Sınır Kapısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Georgia, the neighbour of Turkey, is of vital importance for both the Caucassian Region and Turkey due to her geostrategical position, despite not being a large country. It is the centre of transportation and trading routes to, especially, Caucassia and Central Asia. Turkey, in the view of Georgia, is besides being an important country in relation to economy and politics, both a gate open to the Western World and an economical power to contribute to its development. Owing to our limited relationship with Armenia, the only transportation route to Azarbeyjan and Central Asia goes through Georgia. Georgia's forming buffer zone between Russian Federation and our country has a positive effect on Turkey's security policies. It has, also, been touched upon the Georgia's struggle with ethnical problems, projects available, and upon the President who has an important impact on the country's rulling with his actions, in order to have a broad perspective of the subject. In this study, in accordance with the independence of Georgia in 1991,the economical and political relationships with Turkey have been searched and economical analsis of Sarp Border Crossing, which is between Turkey and Georgia, has been carried out. Sarp Border Crossing, which opened up in 1988, has been a very important trading crossing of our country. Border trading, despite lacking many infrastructures, developed enormously. Because of the opening up of Sarp Border Crossing, various people go through and come from Sarp Border Crossing in order to perform border trading. A couple of years after the opening up of Sarp Border Crossing, both sides had a chance of gettting familiar with each other. It has been observed that, in relation to Turksih economy, the cities around the vicinity of Sarp Border Crossing developed economically and the living standars of the pople living there increased. KEYWORDS: Giorgia, Caucassia, Central Asia, Border Trading, Sarp Border Crossing.