Tunç Çağı'nda Tokat ve çevresi
Tokat in Bronze Age and environment
- Tez No: 363003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Anadolu, insanlık tarihinin en eski çağlarından beri iskan gören bir coğrafyadır. Anadolu'nun kuzeyinde bulunan Tokat ilinde Geç Kalkolitik Çağ'dan itibaren yerleşmeler görülmektedir. Tokat, Anadolu da stratejik açıdan önemli bir konumdadır. Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan kavşak konumunda olması nedeniyle, tarih boyunca istilalara maruz kalmış ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. İl, Anadolu'nun verimli ovalarını ve geniş otlaklara sahip yaylalarını içinde barındırmaktadır. İklimin tarıma elverişli olması tarımsal üretimi artırmıştır ve il insanlarının geçim kaynağı olarak tarımı seçmesinde etkili olmuştur. Eskiçağ'dan itibaren varlığı bilinen yer altı kaynakları, verimli otlakları ve jeopolitik konumuyla bu coğrafya Tunç Çağı yerel kentlerine, Asur Kolonilerine, Hitit topluluklarına ev sahipliği yapmıştır. Anadolu tarihinin aydınlatılması açısından oldukça önemli Eskiçağ yerleşimleri ile karşımıza çıkan Tokat ilindeki çalışmamızdaki amacımız; Erken Tunç Çağı yerleşimlerini tespit etmek ve Tokat'ın Eskiçağ tarihi hakkında bilgi vermektir. ANAHTAR KELİMELER: Tokat, Hitit, Maşat, Horoztepe.
Özet (Çeviri)
Anatolia is a geography which has been settled down since the most ancient ages of the history of humanity. Some placement have seen at the city of Tokat which located in the northern of Anatolia. Tokat is in an important location inside of strategic location of Anatolia. Because it is being in a location of intersection where settles the Region of Eastern Anatolia, Blacksea and Middle Anatolia, it hasbeen exposed to invasions and hosts different cultures. City accommodates highlands of Anatolia which has wide pastures and productions and plains. Thanks to being suitable of climate for agriculture, agricultural production of city has increased and it has, been effective for selecting of agriculture of human of city. This geography hosted local cities Bronze Age, Colonies of Assyrian and society of Hittite. The goal of this study in the city of Tokat which is very important in view of enlightenment of Anatolia is fixing of settlements of Bronze Age and giving information about ancient history of Tokat. KEY WORDS: Tokat, Hittite, Maşat, Horoztepe.