Sanal özel ağ (VPN) bağlantı mantığı (VPN teknolojisi) ve token güvenliğinin pin kodu ile arttırılması
Virtual private network (VPN) connection logic (VPN technology) and security token boosting with the pin code
- Tez No: 363026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL, DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU, DOÇ. DR. KAZIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
VPN sistemi kullanım amacı güvenli fakat erişim için kullanılan tokenlerin pekte güvenli olmadığı görülmüştür.Bu nedenle pin kodu ile güvenlik arttırılması gibi yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu ve buna benzer yöntemler sayesinde son zamanlarda kötü amaçlı atakların ve bilgi sızıntılarını önlemek adına geliştirilmesi gereken önemli bir durum haline gelmiştir.VPN gibi güvenli görülen erişim sistemlerinde eski yöntemlerdeki sabit parola yada token ile üretilen (60 saniye sonra yeni bir kod üretme özelliği) pin kodu girişi algoritmasının kaynak sağlayıcı firmadan çalınması ihtimali sebebiyle buna ek olarak önüne dört haneli sadece kullanıcının oluşturarak bileceği ayrıca pin oluşturulması güvenliği arttırmaya yeterlidir.
Özet (Çeviri)
VPN system used to access the intended use is safe, but many of the tokens have been shown to be not safe.Pin code so as to increase the security for new configurations are needed.Through this and similar methods of attack and malicious recently in order to prevent information leakage has become an important issue that needs to be developed.VPN as a secure access system seen in the old method or the fixed password generated by the token (after 60 seconds a new feature code generation) pin input algorithm source code stolen from suppliers because of the possibility of additionally creating only the user will know before the four digit pin creation also is sufficient to improve safety.