Yüz gizliliği için görsel kriptografi
Visual cryptography for face privacy
  1. Tez No: 363025
  2. Yazar: ENGİN AKÇIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde halka açık alanlarda yer alan güvenlik kameraları suçu önleme veya suçlunun tespiti konularında başarısını kanıtlamış olsa da özel hayatın gizliliği konusunda tartışma yaratmaktadır. Bu çalışmada; halka açık alanlarda özel hayatın gizliliği ve suçla mücadele arasında bir denge kurmak amacıyla, insan yüzünün monitör görüntüsünden gizlenmesi ve orijinal görüntünün şifrelenerek saklanması ve daha sonra yalnızca yetkili kişiler tarafından açılabilmesi için bir Java uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The security cameras in public areas are successful in preventing crimes and detection the offenders, though nowadays, there is a serious concern about the confidentiality of private life. In this study a Java application has been developed for hiding the human face from the monitor display, storage the orijinal image by encrypting and later being able to be opened by only an authorized person in order to provide a balance between the privacy in public areas and the fight against crime.