Cultural life of Bosniak Diaspora in Turkey and their use of new media
Türkiye'deki Boşnak Diasporası ve medya pratikleri
- Tez No: 363075
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GÖKÇEN KARANFİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, yeni medyanın Türkiye'de devamli olarak yaşamakta olan Boşnaklarin üzerindeki etkilerini analis etmektedir. Bu ifade, diyasporada Boşnak topluluğunun bağlantılarını güçlendirmek amacıyla yazılmıştır. Konunun incelediği sorular bunlar: Eski ile yeni kuşakların arasında yeni medyanın kullanımda fark var mı? Boşnak öğrencilerin yeni medyalara doğru önemi nasıl, ne kadar? Türkiye'deki Boşnaklarin organise edilen bir dijaspora mu? Kendi ehliyetini, geleneğini ve adetlerini korudular mi? Konuyu detaylı incelemek isteyenler, bu ve buna benzeyen sorunların cevaplarını tezenin içerisinde bulabilirler. Araştırma boyunca, kaliteli araştırma yöntemleri kullanıldı. Bilgilerin, genel olarak depts topladılar. Diyasporadaki Boşnaklarin ile detaylı röportajları yapıldı : İstanbul, Ankara ve İzmir'de uzun zamandır yaşayan Boşnaklarin yani sıra, Karadağ ve Sancak'tan gelen 7 öğrenciler ile röportaj yapıldı. Sonuç olarak, yeni medyanın ile Türkiye ile Sancak ve Karabağ'da yaşayan Boşnaklarin ilişkilerinin güçlenmesini sağlandı. Bunun yanında, yeni medyanın Boşnaklarin daha iyi bir şekilde organise etmesinde katkı sağlandı.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of new media on Bosniak diaspora in Turkey. A major aim of the present research is to analyze the significance of new media for interconnecting and strengthening these communities, and connecting them with their homeland. In doing this, the thesis aims at exploring questions such as: How do the use of media differ among different diaspora generations? What is the importance of new media for Bosniak students in Turkey? What is the role of new media in the identity construction of Bosniak diaspora in Turkey? What are the main channels of communication throughout their process of mobility? Are Bosniaks in Turkey an organized and structured diaspora or not? Are Bosniaks in Turkey retain their identity, traditions and customs or not? The answers to these and other questions which are raised through this thesis can help researchers to better understand the topic being explored.Within the context of this research,qualitative research methods have been used. Data has been gathered mainly through in depth interviews and focus group analysis. In depth interviews have been conducted with the11 members of the Bosniak diaspora in Turkey of different age, gender and social groups. These are mainly people from the three largest Turkish cities, Istanbul, Ankara and Izmir, and also 7 students from Montenegro, Sanjak who study in Turkey. The results show that the use of new media has improved the relationship between the members of Bosniak diaspora in Turkey, and Bosniaks in Montenegro and Sanjak, and has helped them to better connect and organize between themselves.