Cumhuriyet'ten günümüze Çanakkale Yahudileri
Jews of Çanakkale from republic to present
- Tez No: 363111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Cumhuriyet'ten Günümüze Çanakkale Yahudileri başlıklı bu çalışma, öncelikli olarak Yahudilik dininin geleneksel yapısını anlatmakta ve Yahudiliği Yahudilik yapan kavramlara yer vermektedir. Dini ritüellerin anlatıldığı bu bölümde Çanakkaleli Yahudilerin de dini inanışlarını içine alan açıklamalar yapılmaktadır, biz burada dini inanışlar konusunda insanları incitici ve önyargıdan uzak değerlendirmeler yapacağız. Çalışmanın diğer bir bölümünde, Çanakkaleli Yahudilerin bu süreç içinde yaşadıkları sevgi, mutluluk, paylaşım, yardımlaşma, komşuluk ve o devrin sosyal yaşam tarzı ile birlikte anılara yer verilmiş ve bu kentten göç etmelerine neden olan olaylar sonuçları ile birlikte incelenmiştir. Çalışma hem Çanakkaleli Yahudiler açısından, hem Çanakkaleli Müslümanlar açısından ele alınmıştır. Dinlenilen anılarda fark edilen, kente ve bu kentteki yaşama olan büyük sevgi ve güzel anılar dikkat çekmektedir. Yaşamsal tarih içinde karşılaşılan kötülükler, yaşam mücadeleleri ve dertler, zihinlerin bir yerlerinde hala gizli bir kutu içinde saklanmaktadır ve en ufak bir kıvılcımla alevlenivermektedir. Çalışmada görüşülen kişilerin kendi yorumları aynen teze aktarılmış ve tezin yaşam kokan dokusu yapılandırılmıştır. Çanakkale'de geçen dolu dolu yılların yerini, bir özleme bırakması nostaljik bir motif gibi tez içerisinde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis titled“Jews of Çanakkale from Republic to Present”, discusses the traditional structure of Judaism in particular, and allows for the terms of the essence of Judaism. This chapter which primarily deals with the rites practiced by the Jews in Çanakkale is not concerned with their beliefs because belief is a matter which lies between man and God. It is not appropriate to pass judgement about a particular community due to their religious practices and attitude. Another chapter of the study features love, happiness, sharing, social solidarity, neighbourhood, life style and related memories of the Jewish people in Çanakkale. It also describes the incidents and investigates the associated causes of migrations from this city. The subject matter has been discussed in terms of both Jews and Muslims in Çanakkale. The distinguishing features of the memoirs are picturesque memories and great affection for this city and the life therein. Adversities and nuisances encountered throughout the history are kept in a secret box of their minds, which are prone to come out with a spark. The views of the interviewees have been verbatim quoted in the study. The present study weaves the nostalgic pattern describing how yearnings have replaced the bygone years in Çanakkale.