1952-1958 yılları arasında İştip'ten Türkiye'ye göçler ve tanıkların dilinden göç serüveni
Immigrations from stip to Turkey between 1952 – 1958 and the adventure of immigration from the witnesses' narriation
  1. Tez No: 587240
  2. Yazar: EFKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Balkan coğrafyası Türk tarihi açısından çok önemli bir bölgedir. Osmanlı Devletinin bu bölgeye geçmesiyle birlikte birçok Türk Balkanlara yerleşmiştir. Türkler uzun süre Balkanlarda varlık göstermişlerdir. Balkanlar içinde birçok farklı milleti ve dini barındırmaktadır. Türklerin de bu bölgeye gelmesiyle etnik çeşitlilik artmıştır. Etnik çeşitlilik bazı dönemlerde Balkanlarda sorun olarak algılanmıştır. Özellikle ulus devletlerin kurulması aşamasında etnik temizliğe gidilmiştir. Azınlıkları ülkeden göç ettirmek etnik temizliğin en kolay yolu olarak görülmüştür. İştip şehri özellikle Osmanlı döneminde çok sayıda Türk'ün yaşadığı önemli Balkan şehirlerinden birisidir. Bu şehir günümüzde Kuzey Makedonya'da yer almaktadır. Osmanlı Devleti Balkan Savaşlarından sonra İştip'ten ayrılmak zorunda kalmıştır. Bunun sonucunda Müslüman ahalinin İştip'ten göç etme süreci başlamıştır. Göçler sonucunda İştip'te az sayıda Türk kalmıştır. Biz bu çalışmamızda Yugoslavya döneminde 1952-1958 yılları arasında İştip'ten Türkiye'ye göçleri inceledik. Tez üç bölümden meydana gelmektedir. Tezin ilk bölümünde geçmişten günümüze İştip'in nüfusu incelenmiştir. Nüfus dağılımında Türk nüfusunun zamanla azaldığı tespit edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde göçün nedenleri üzerinde durulmuştur. Yerli ve yabancı birçok araştırmacı göç nedenleri üzerinde araştırma yapmıştır. Politik ve siyasi kaygılar göç nedenlerinin anlaşılabilmesini zorlaştırmaktadır. Bu bölümde Yugoslavya Hükümetinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uyguladığı politikalar incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise İştip'ten Türkiye'ye göç süreci ve göçe katılan kişi sayısı açıklanmaya çalışılmıştır. 1950'den önce İştip'ten Türkiye'ye olan göçler ve İştiplilerin Türkiye'ye göç ettikten sonraki durumları da üçüncü bölümde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkans is a significantly important region in terms of the Turkish history. After the Ottomans had come, many Turks settled in Balkans. Turks exisisted for long time. Balkans contains several different ethnics and religions. As a result of Turkish migrations, the ethnical diversity increased in Balkans. However, ethnical diversity has been percieved as a problem. Especially, the establishment of nation-states process, ethnic cleansing emerged. To force to minorities to migrate has been seen as the easiest way of the ethnic cleasing. Stip city, especially in the Ottoman era, was one of the most important cities where Turks lived. This city stiuated in the North Macedonia in present time. The Ottomans had to leave the Balkans after the Balkan Wars. Consequently, migration process of the Muslim community began. As a result of the migrations, there are a couple of Muslims live in Stip. This study consists of three different chapters. At the first chapter, from past to present population distribution in Stip is examined. At the second chapter, reasons of the migration are examined. Political concerns make difficult to understand of reasons of the migration. In this chapter, the implemented policies of Yugoslavia and Turkey are examined. Lastly, at the third chapter, the process of migration from Stip to Turkey is described explained and described. Before 50's, the migrations from Stip to Turkey and situation of the migrants are examined at the third chapter as well.