Şizofreni hasta yakınlarında duygu dışavurumunun bazı değişkenler açısından incelenmesi
The assessment of expressed emotion levels of the relatives of schizophrenia patients in relation to certain variables
- Tez No: 363251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. P. SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı şizofreni tanısı almış hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri ve hasta yakınlarının sosyodemografik özelliklerinin hasta yakınlarının dışa vuran duygudurum düzeyleri ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu araştırmada, şizofreni hasta ve hasta yakınlarının yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, medeni durum, göç öyküsü, hastanın ilaç kullanım düzeni, hastaneye yatış sayısı, intihar girişimi, hasta yakınının hastalık hakkında bilgi düzeyi,hastaya yakınlık derecesi gibi değişkenlerle hasta yakının Dışavuran Duygudurumu Ölçeği puanları arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Bu çalışma Ekim 2012-Mayıs 2014 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastahanesi Psikoz Araştırma Birimi'nde tedavileri devam eden 30 şizofreni tanısı almış hasta ve bu hastaların anahtar akraba konumundaki 30 yakınıyla yürütülmüştür.Veriler SPSS-WİNDOWS 21 Paket Programı kullanımı ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the schizophrenia diagnosed patients' clinical and sociodemographic characteristics, along with their relatives' sociodemographic characteristics and expressed emotion levels of the relatives. In the study, the relationship between the Expressed Emotion Measure scores of the patient relative and certain variables such as age, gender, education level, marital status, immigration history of schizophrenia patients and their relatives; drug use regime, the number of hospitalisation, suicide attempt of the patient; the relative's knowledge level of schizophrenia disorder and the degree of intimacy of the relative. This study was conducted between October 2012 and May 2014 at the Psychosis Research Unit of Istanbul Medical School Hospital, with 30 schizophrenia diagnosed patients being in treatment at that time and their 30 key relatives. The data were analysed using SPSS-WINDOWS 21 program.