An assesment of discourses on intellectuals and politics in relation to young Turks
Jön Türkler özelinde aydınlar ve politika üzerine söylemlere dair bir değerlendirme
  1. Tez No: 36338
  2. Yazar: ATİLLA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
öz JÖN TÜRKLER ÖZELİNDE AYDINLAR YE POLİTİKA ÜZERİNE SÖYLEMLERE DAİR BİR DE?ERLENDİRME GÜNEY, Atilla Yüksek Lisans Tezi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Raşit Kaya Şubat, 1994 Bu çalışmada, Osmanlı imparatorluğu politik tarihi bağlamında, modernleşme sürecinin itici gücü olarak değerlendirilen aydının analitik kavramlaştırması ve buna bağlı söylemler tartışılmıştır. Bu çerçeve içinde, Jön Türkler'in siyasal anlamda muhafazakar oldukları, bu muhafazakarlığın Osmanlı aydınının batı merkezli düşünsel formasyonundan kaynaklandığı ve aydınların devletin bekaasmı koruma geleneğine sahip olduğu gibi söylemler değerlendirilmiştir. Böylelikle, aydın kavramlaştırmasının ve toplumda var olan kültüre! ve fikirsel yapıların, tarihsel gerçekliği açıklamada analiz aracı olarak nasıl kullanıldığı incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Osmanlı imparatorluğumun son dönemi üzerine yapılan siyasal tarih çalışmalarının çoğunluğunun, tarihsel gerçekliğe dayanmadığı, fakat aydınlar tarafından temsil edilen düşünsel formasyon ve bu formasyonun kaynağı olarak görülen batı düşüncesi üzerine oturtulduğu savunulmuştur. Bununla beraber, yirminci yüzyıl Osmanlı tarih yazıcılığının, toplumsal tarih yazıcılığından çok, aydını ve düşünsel ve kültürel yapıları temel alan bir düşünce sosyolojisi ve aydın sosyolojisi olduğu savunulmuştur. Science Code : 217.01.00
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ASSESSMENT OF DISCOURSES ON INTELLECTUALS AND POLITICS IN RELATION TO YOUNG TURKS GÜNEY, Atilla M. S. in Political Science and Public Administration Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Raşit Kaya February, 1994 In this study, a particular conception of intellectual which is suggested to be the motor force of change and modernization in the political history of the last century of Ottoman Empire is examined. Accordingly, the main discourses on the last century of the Ottoman Empire -such as claiming the authoritarian character of the Young Turks- finds its roots in the mentality of a Westernization phenomena, and in a“tradition”attributed to intellectuals, namely state saving. The main concern of this study is to analyze the use of the concept intellectual -as an analytical tool- in explaining the political reality of Ottoman Empire. This is done by examining the content of basic historical and political works on the last period of Ottoman history. In this context, it is argued that, most of the works on the last period of Ottoman history does not depend on a concrete material reality but stays as an attempt which incarcerates itself with the ideas of intellectuals and influence of the West on these ideas, in this line, if is argued that political historiography of twentieth century's Ottoman Empire becomes a sociology of thought and of intellectuals rather than examining the material reality. Science Code : 217.01.00