Definitions of politics and their reflections in the minds of Turkish voters
- Tez No: 36337
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET R. GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
öz Bu araştırma, Türk halkının“siyaset”e bakışaçısını ve siyasetten ne anladığını yakalamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türk halkını siyasi platformda temsil ettiği düşünülen beş ayrı partinin seçmenleri ya da sempatizanları üzerinde çalışılmıştır. Bu partiler Sosyal Demokrat Halkçı Parti ( SHP ), Doğruyol Partisi ( DYP ), Anavatan Partisi ( ANAP ), Refah Partisi ( RP ) ve Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP )°dir. Ayrıca kontrol grubu olarak ta kendisini hiçbir partinin üyesi veya sempatizanı olarak görmeyen, 'bağımsız' olarak nitelenen seçmen grubu alınmıştır. Araştırma Ankara'nın metropol sınırları içinde kalan Parti merkezleri ya da ilçe başkanlıklarında yapılmıştır. Bu çalışmada öncelikle“siyasef'in farklı yönleri ele alınmış ve daha sonra da somut ”siyaset" tanımları kullanılarak, bunların seçmenlerin zihinlerindeki yansımaları saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Türk halkı, siyaseti büyük ölçüde basit çıkarlar için yapılan bir iş olarak görmekte ve siyasetten ve siyasetçilerden uzaklaşmaktadır. Bu siyasetçiler ile halk arasında sağlıklı bir ilişkinin olmadığı/kurulamadığının işareti olarak ta değerlendirilebilir. Araştırma sonuçlarına göre, bir anlamda 'Türk halkı siyasetten soğumuştur' ta denebilir. Fakat bulgulara göre Türk halkının önemli bir 'uzlaşı' arama arzusu da vardır. Çatışmacı anlayışın ardından en baskın olarak ortaya çıkan görüşe göre siyaset uzlaşma üzerine de bina edilebilir. Bunun nasıl yapılacağını ise her partiyi diğerlerinden ayırdeden görüşleri belirlemektedir. Parti programlarında yansıtılmış olan bu görüşler, araştırmada büyük ölçüde doğrulanmışlardır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimes at covering and understanding the meaning of politics in the minds of Turkish voters. With this aim, the voters or sympathizers of several important Turkish parties, Social Democrat Populist Party (SDPP), True Path Party (TPP), Motherland Party (MP), Welfare Party (WP), and Nationalist Movement Party (NMP) were selected as the samples of this study. Additionally, Independents who have not any partisan idea were also selected to control the results of the research. This findings were put into practice with the help of the members or officials of each party in Ankara. In this study, initially, different aspects of political phenomenon were investigated and then analytical definitions of that phenomenon are selected as suitable categories in order to understand well the meanings of the term in the minds of those voters. According to the results, Turkish people seemed to consider that politics is a phenomenon in which competing interests collide with each other in most disgraceful manners. The findings showed that the distance between the politicians and the people in Turkey seemed to be getting more and more grown. This means that there is no strong ties between the people and the body-politics in terms of maintaining an agreement. In accordance with the results of the study, it may well be argued that the people have alienated to the politics and especially to the politicians. On the other hand, results also showed that people, at the same time, want to live in an order where agreement is achieeved and the rules of compromising determines any political processes. Additionally, the well-known political thoughts of each party posed in the parties' programmes seemed to determine the frame of reference how this agreement would be maintained. 11