Kültürel farklılıkların yönetiminde kültürel zekânın rolüne ilişkin konaklama işletmelerinde bir araştırma
A research on the role of cultural intelligence in the management of cultural differences in hospitality industry
- Tez No: 363387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. V. RÜYA EHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Farklı ülkelerden insanların etkileşiminin her geçen gün arttığı küresel bir dünyada kültür ve kültürel farklılıklar giderek farkına varılan ve insan ilişkilerinde yer bulan öğeler haline gelmiştir. Kültürel farklılıklara göre yönetim belirlemek ve var olan farklılıkları başarılı bir şekilde yönetebilmek günümüzde bir zorunluluk olarak işletme yönetiminin bileşenlerinden biri olmuştur. Bu bağlamda kültürel farklılıkların yönetilmesinde çeşitli örgütsel ve bireysel stratejiler bulunmakla birlikte bu stratejilerin en önemlilerinden birisi de kültürel zekâdır. Bu araştırmanın temel amacı ise konaklama işletmelerinde kültürel farklılıkların yönetiminde kültürel zekânın rolünü belirlemektir. Tez projesi üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kültür, örgüt kültürü, kültürel farklılıklar ve yönetimi kavramları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde kültürel zekâ kavramı geniş bir yelpaze içinde ele alınarak açıklanmış, üçüncü bölümde ise kültürel farklılıkların yönetimi ve kültürel zekâ arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere konaklama işletmeleri üzerinde yapılan araştırmayla ilgili bilgi, bulgu ve değerlendirmeler sunulmuştur. Çalışmada Antalya ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren 10 adet beş yıldızlı konaklama işletmesinin yabancı genel müdürleri ve onlara bağlı olarak çalışan 27 Türk departman müdürüyle derinlemesine görüşme yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilen verilerin betimsel analizinden sonra üç ana tema belirlenmiştir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden kültür analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yabancı yöneticilerin kültürel zekâlarının kültürel farklılıkların yönetilmesini olumlu anlamda etkilediği belirlenmiş ve elde edilen bu sonuç da kültürel farklılıkların yönetilmesinde kültürel zekânın önemli bir katkısının olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Culture and cultural diversities have gradually become noticeable and valid entities among human relations in a world where human interactions from various countries have been increasing day by day. Identify the management according to the cultural differences and to manage existing differences successfully has become one of the components of business management as a necessity nowadays. In this context, there are variety of organizational and individual strategies for managing cultural differences, one of the most important strategies of these strategies is cultural intelligence. The main purpose of this study is to determine the role of cultural intelligence in the management of cultural differences. Thesis project consists of three parts. In the first part of the study; culture, organizational culture, cultural differences and the management of cultural differences are emphasized. In the second part; the concept of cultural intelligence was explained and in the third part; informations, findings and evaluations are presented to determine the relationship between cultural intelligence and the management of cultural differences related to the research conducted in the hospitality industry. In this study, the depth interview was conducted with 10 foreign hotel managers from five star hotels operating in Antalya and İstanbul region and 27 Turkish department managers working depending on them and then three main themes identified after descriptive analysis of the data obtained from semi-structured interviews. In this study, cultural analysis was used. According to the research, it was found that foreign hotel managers' cultural intelligence affect positively the management of cultural differences and this result obtained showed that cultural intelligence has a significant contribution in the management of cultural differences.