Kurumsal sosyal sorumluluk kampanyası kapsamındaki eğitim projelerinin katılımcılar üzerinden topluma sağladığı katkı:Anadolu Sigorta bir usta bin usta örneği
The contribution that educational projects in the frame of corporate social responsibility campaigns provide to society through its participants: Example of Anadolu Si̇gorta bi̇r usta bi̇n usta
  1. Tez No: 363413
  2. Yazar: MERAL EKİNCİ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÖZÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplumların birbirleriyle etkileşim ve iletişimlerinin arttığı son yıllarda, KSS özü itibarıyla toplumsal kalkınmaya hizmet eden bir kavram olarak algılanmaktadır. Bu nedenle işletmelerin başta içinde faaliyet gösterdikleri toplum olmak üzere tüm dünyayı etkileyen sorunlara karşı duyarlı olmaları ve bu doğrultuda sorumluluklar üstlenmeleri beklenmektedir. Toplumsal kalkınma ekonomik ve sosyal gelişmeyi içeren ve bütüncül olarak ele alınıp yönetilmesi gereken bir süreçtir. Yani ekonomik boyutta yaşanan gelişme aynı zamanda sosyal sorunlara da çözüm sunmalı ve sürdürülebilir olmalıdır. Gelişimin birbirine paralel bir çizgide ilerleyebilmesi ise bireylerin güçlendirilmesi ve etkinleştirilmesine bağlıdır. Dolayısıyla öncelikle bireylerin bilgi düzeyinin, becerilerinin geliştirilmesi, yetkinliklerinin arttırılması ve ilgili alanlarda potansiyellerini kullanabilecekleri uygun koşulların sağlanması gerekir. Bu noktada kapsamlı eğitim projeleri önem kazanmaktadır. KSS projelerinde asıl amaç topluma ulaşmak iken - ya da bu yönde olması gerekirken - bu alandaki araştırmaların büyük bölümü işletme veya bu sosyal sisteme bağlı spesifik bir gruba sağladığı katkıları ölçmeye yönelik gerçekleştirilmektedir. Bu noktadan hareketle“Anadolu Sigorta Bir Usta Bin Usta”projesi özelinde bahsi geçen projelerin faydalanıcılar nezdindeki katkıları niteliksel bir çalışmayla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında; projenin yürütücüleri ile yapılandırılmamış görüşme formundan yararlanarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, faydalanıcılarla ise yarı yapılandırılmış anket formu kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler ve araştırmalar ışığında, KSS kapsamındaki eğitim projelerinin pek çok yerel sorunun çözümüne katkı sağladığı ancak ilgili alanlarda sürdürülebilir bir gelişme performansı yakalanamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the interaction and communication between communities has increased in the recent years, CSR (Corporate Social Responsibility) has begun to be perceived as a concept essentially aiding social development. The companies thereof are expected to be sensitive towards the problems of their society and of the world; and take responsibility accordingly. Community development is a process which include economic and social development and that should be dealt and managed as a whole. In other words; a progress in economic dimension should also provide solutions to social problems and be sustainable. It is tied to the strengthening and empowering individuals that the progress can to advance in a parallel way. Hence, it is necessary that the level of knowledge and skill of individuals to be enhanced, their competence to be increased and the appropriate conditions where the individuals can use their potential in relevant fields to be provided. At this point extensive educational projects gain importance. While the main object of CSR projects is to reach the public – or while it should be so – most of the researches in this field are conducted in order to evaluate the contribution they provide to the firms or to a specific group tied to this social system. From this point forth, the contribution of the projects on the beneficiaries has been explained with a qualitative study over the example of“Anadolu Sigorta Bir Usta Bin Usta”project. Within the scope of the study, an in-depth interview has been conducted with the executives of the project and a face to face interview has been conducted with the beneficiaries using a semi-structured interview form. In the light of these interviews and researches, it has been concluded that the educational projects in within the context of CSR projects provide solutions to numerous local problems but fail to achieve a sustainable development performance.