Gemi balast suyu ile yayılan istilacı türlerin bertarafı için alternatif yöntemler
Alternative methods for removing of invasive species emanating from ships' ballast water
  1. Tez No: 363511
  2. Yazar: BÜŞRA AŞIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANZER SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyada ticari eşyaların %80'i deniz taşımacılığı ile taşınmaktadır ve her yıl yaklaşık olarak 3-5 milyar balast suyu uluslararası denizlerde bu şekilde transfer edilmektedir. Dünyada farklı limanlarda yapılmış olan birçok çalışmada balast suyu sucul organizmaların, bakteri ve virüsleri de içeren insan patojenlerinin transfer edilmesinde önemli bir role sahiptir. Balast suyunun yönetimi için 'Gemi Balast Suları ve Sedimanlarının Kontrolü ve Yönetimi Uluslararası Sözleşmesi' Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından 2004 yılında kabul edilmiştir. Bu sözleşmede, balast suyu değişimi için D-1 standardı, balast suyunun performansı için D-2 standardı, güvenlik, test gereklilikleri ve prosedürleri ile birlikte istisnai durumlar tanımlanmıştır. Yeni balast suyu kurallarına uyum sağlanması, önümüzdeki yıllar içinde denizcilik endüstrisinin en önemli maliyet güçlüğü olarak karşısına çıkacaktır. Bazı armatörler yerel standartlara sahip özel bölgelerde balast suyunu tahliye etmek için yeterli sisteme sahip değildir veya arıtım sistemleri bulunmamaktadır. Bu yüzden balast suyu yönetimi kurallarını karşılayabilmek için liman balast suyu alım tesislerinin mevcut bulunması balast suyunu tahliye etmek için alternatif çözüm olacaktır. Fakat bu liman balast suyu alım tesislerinin, kurulumunda ve işletilmesinde yaşanabilecek zorlukların değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Bunun için mevcut atık alım tesisleri ele alınabilir. Türkiye özelinde 2013 yılında 1717 geminin uğrak yaptığı Borusan limanı değerlendirildiğinde mevcut atık alım tesislerinden çok daha fazla elleçleme kapasitesine sahip alım tesislerine ihtiyaç bulunmaktadır. Balast suyunun alternatif yönetiminde, gemi dizaynları ile balast suyunun tahliye edilmemesi, balast suyunun kullanılmaması, konteyner gemilerinde balast suyu olarak katı balast kullanılması ve akış yöntemleri ile kaldırma kuvvetinden yararlanılan yöntemler bulunmaktadır. Bu çalışmada, balast suyu ve arıtım sistemleri tanıtılarak, balast suyunun yönetimi için alternatif yöntemler ile birlikte balast suyunun liman tesislerine alınması konusunda bilgilere ve değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shipping moves over 80% of the world's commodities and transfers approximately 3 to 5 billion tons of ballast water internationally each year. Many studies signified in different parts of the world have shown that ships' ballast water has very important role for the transfer aquatic organism, human pathogens, including bacteria and viruses. In 2004, with 'International Convention for the Control and Management of Ships' Ballast Water and Sediments' is adopted by International Maritime Organization, that describes D-1 standard for ballast water exchange, D-2 standard for ballast water performance, including the safety, testing requirements and procedures together with exceptional cases. Complying with the new ballast regulations is one of the most significant cost challenges the shipping industry can except to face over the next few years. Some shipowners have not ballast water treatment system or, have treatment system but their system performance is not enough to discharge of ballast water at the special zones where exist a local standard. Therefore, complying with ballast water regulations, port reception facilities will be alternative solution in order to discharge ballast water. In this study gives information about waste reception facilities in Turkey to analyze challenges that can be occurred in port reception facilities. For this, when Borusan port where called 1717 vessels in 2013 is evaluated, it appears that ports need a port ballast water reception facilities which has more capacity than present waste reception facilities. Additionally, there are many concepts have been designed zero or minimal discharge (such as storm ballast, internal ballast and potable water), no ballast or continuous flow methods that are longitudinal trunks, ship buoyancy control and enhanced ballast water exchange concepts. This study gives informations and perspectives about intaking ballast water in the port reception facilities together with alternative methods related with the ballast water management.