QoS-aware scheduler for self-organizing LTE networks
LTE ağlar için servis kalitesine duyarlı kendini düzenleyen çizelgeleyici
  1. Tez No: 363556
  2. Yazar: BESTE AKKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, ağların verimli kullanımını sağlayan ve kullanıcıların aldığı servis kalitesine duyarlı yeni bir çizelgeleyici önerilmektedir. Önerilen çizelgeleyicinin ayarlanabilir şekilde kaynak önceliklendirmesi yapan mekanizmaya sahip olması, SON kapsamında belirtilen sorunları adresleyerek yönetilebilir ağları ortaya çıkarmaktadır. Tezde öne sürülen çizelgeleyici algoritmaları, hem kullanıcıların kanal kalitelerine hem de trafik türlerini gözönüne alarak çalışmaktadır. Ayrıca yeniden yapılandırılabilir LTE parametresinin var oluşu ve bu parametrenin gerçek zamanlı kullanıcıların kaynaklarının önceliklendirilmesinde kullanılmaktadır. Böylece ağ yöneticisine değişen ağ dinamiklerine göre kullanıcıların QoS gerekliliklerini sağlamak için var olan kaynakları kullanıcılara daha etkin dağıtabilmesi için daha güçlü bir kontrol verilmiş olur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a new LTE downlink scheduler with a reconfigurable resource prioritization mechanism to address these challenges and hence exploit new opportunities to improve the networking effectiveness and the user perceived QoS. Proposed LTE downlink scheduling algorithm taking both channel qualities and traffic types of UEs into account. A reconfigurable parameter in the proposed scheduler determines the resource prioritization level for real-time services, and hence allows network administrators to more effectively control the resource allocation according to the QoS requirements of UEs and changing network dynamics.