Effects of spatial regularization on parameter estimation for dynamic PET
Uzaysal düzenlileştirmenin dinamik PET parametre kestirimlerine olan etkisi
- Tez No: 363557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pozitron emisyon tomografisi (PET) tıbbi alanda kullanılan ve pozitron yayıcı radyonüklidlerin insan vücudundaki dağılımını üç boyutlu (tomografik) olarak görüntüleyen tanısal bir nükleer tıp yöntemidir. Kanser, tümör, epilepsi, koroner arter, parkinson ve alzheimer gibi çeşitli hastalıkların klinik tanısında kullanılır. Dokunun fizyolojisinin karmaşıklığına bağlı olarak farklı kompartıman modelleri kullanılır. Kompartıman modellerinin amacı izleyicinin farklı kimyasal durumlardaki (metabolize edilmiş, metabolize edilmemiş vs.) veya izleyicinin farklı yerlerdeki (plazma, doku vs.) durumu ve izleyicinin ortamlar arasındaki geçiş hızları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Kompartımanlar arasındaki izleyicinin geçiş hızı kinetik parametrelerle ifade edilmektedir.Bu tezde oluşturulan her gürültülü imgeleri için kinetik parametre tahmininin uzaysal regülarizasyonda etkileri araştırılmıştır. Geliştirilen algoritmanın performansını değerlendirmek amacıyla, dört farklı uzaysal regülarizasyon kullanılarak parametrik görüntüler benzetim sonuçları elde edilmistir. Uzaysal regülarizasyon uygulanmayan (NR), düşük uzaysal regülarizasyonu (LR), orta uzaysal regülarizasyonu (MR), yüksek uzaysal regülarizasyonu (HR) olmak uzere dört farklı uzaysal regülarizasyon parametreleri kullanılarak simülasyonlar yapılmıştır. Deneysel çalışmalardan sonra, her uzaysal regularizasyon türü için en iyi parametre değerleri bulunmuştur. Farklı miktarlarda uygulanan uzaysal regülarizasyonlar ile tüm piksellere ait kinetik parametreler kestirilerek parametrik görüntüler oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Positron emission tomography (PET) is a medical imaging modality that allows a powerful tool for clinical diagnosis of various diseases such as cancer, tumor detection, epilepsy, coronary artery, parkinson and alzheimer. Different comportment models can be used according to complexity of the tissue is psychology. The purpose of the comportment models is to give information about the status of the tracer in different chemical situations or in different place like plasma, tissue. Kinetic parameter estimation of spatial regularization is not worked frequently in the literature. This work proposes a solution for different noise values according to the effects of spatial regularization on parametric images. The purpose of thesis is to provide parametric images with the help of kinetic parameter estimation after the spatial regularization parameters are analyzed.Simulations are run by using four different spatial regularization methods as no, low, medium and high spatial regularization. Analysis of parametric images shows that proper selection of the regularization parameters is important for dynamic PET. These parameters are found for the each spatial regularization method after experimental work. The kinetic parameters are estimated for each pixel, and the estimated kinetic parameters form“parametric images”.