RF energy harvesting in wireless communication systems: statistical models for battery recharging time
Kablosuz haberleşme sistemlerinde RF enerji hasatlama: Pil şarj zamanı için istatistik modeller
  1. Tez No: 363573
  2. Yazar: DOĞAY ALTINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ZEYNEP KARABULUT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yeni bir enerji kaynağı olarak nitelenebilecek olan enerji hasatlama sistemleri, enerji kullanan her cihazın çevrede bulunan mevcut enerji kaynaklarını kullanarak, enerji bakımından kendi kendine yetmesi olarak açıklanabilir. Özellikle düşük güç harcayan cihazlarla kullanıldığında enerji hasatlama bütünleyici bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Elektromanyetik frekans spektrumunun bir bölümü olan radyofrekans (RF) işaretleri de, haberleşme sistemleri için enerji hasatlama yapılabilecek enerji kaynaklarından biridir. Bu tezde, RF işaretinden enerji hasatlama konusu ele alınmakta ve RF işaretinden enerji hasatlama sistemlerinde pil şarj zamanının istatistiki olarak nitelenmesi üzerine bir çalışma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy harvesting systems contribute to energy requirements of low-power devices as renewable energy sources. Radio frequency (RF) signal energy can be used as an energy source for energy harvesting systems. The RF signal energy available in the medium is received by the antenna of RF energy harvesting system, and converted to DC signal energy to power the electrical device. In this thesis, RF energy harvesting is emphasized for providing energy to wireless communication devices. Moreover, the distributions of battery recharging time are characterized for various wireless channel models.