Attitudes toward continuing education activities in Turkey
  1. Tez No: 36358
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada yetişkinlerin, Yetişkin Eğitimi Faaliyetlerine karşı olan tutumları araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan Yetişkin Eğitimine Karşı Tutumlar ölçeği (YEKTÖ), 1988 yılında Darkenwald ve Merriam tarafından geliştirilen Attitudes Toward Continuing Education Activities (AACES) isimli ölçekten Türk toplumuna uyarlanmıştır. Bu çalışmanın ömeklemini 1994 yılında İstanbul'un Avrupa yakasında oturan 400 yetişkin oluşturmuştur, İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan 14 ilçe çalışmanın ömekleminde nüfus sayımı sonuçlarında sahip oldukları yüzdeler ile temsil edilmişlerdir. Görüşmeler dört deneyimli görüşmeci tarafından yüz yüze görüşmeler şeklinde gerçekleştirilmiştir. Görüşmecilerin hepsi çalışmanın amacı ve metodu hakkında bilgilendirilmiş ve saha çalışması bitiminde görüşmelerin %15'i araştırmacı tarafından kontrol edilmiştir. Araştırmanın ilk amacı ölçeğin Türk toplumuna uyarlanmasıdır. İlk adımda, ölçek araştırmacı tarafından Türkçe'ye çevrilmiş ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu ve Eğitim Bilimlerinden beş uzman tarafından düzeltilmiştir. Çevirme aşamasından sonra ölçeğin geçerliliği uzmanlar tarafından verilen derecelendirilmeler ile elde edilmiştir. Bu uzmanlar; Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Akademik Personeli, Marmara Üniversitesi İnsan Kaynaklan Yönetimi Akademik Personeli, Halk Eğitim merkezlerinden eğitimciler ve yöneticiler ve özel şirketlerin Personel Müdürleridir. İlk amacın son adımı, YEKTÖ'nün güvenirliğinin test edilmesidir. Bu amaçla ölçek İstanbul'un Avrupa yakasında oturan 100 yetişkine uygulanmıştır. Crombach alpha (Kuder Richardson Formula 20) madde toplam korelasyonları hesaplanmış ve sonuç olarak alfa sayısı.82 olarak ivbulunmuştur. Bu sayı oldukça yüksek olup ve YEKTÖ'nün içerik geçerliliğine sahip olduğunun kanıtıdır. Araştırmanın ikinci amacı değişik demografik özelliklere yetişkinlerin, yetişkin eğitimine karşı tutumlarım ölçmektir. Sonuçların karşılaştırılmasında T-test ve ANOVA kullanılmıştır. Farklılıklar, cinsiyet, eğitim, doğum yeri, medeni durum, meslek, gelir düzeyi ve yetişkin eğitimi faaliyetlerine katılma durumu değişkenlerinde gözlenmiştir. Kadınların, üniversite mezunlarının, İstanbul veya başka bir şehir merkezinde doğanların, bekarların, evhanımlarının, düşük gelir düzeyinden yetişkinlerin ve bu faaliyetlere katılanların; erkeklere, lise mezunlarına, köy veya kasabada doğanlara, evlilere, çalışanlara, yüksek gelir düzeyinden yetişkinlere ve bu faaliyetlere katılmayanlara göre daha olumlu tutumlara sahp oldukları görülmüştür. Bu analizlerin ardından, Tartışma bölümünde sonuçlar katilim istatistikleri ile karşılaştırılmış ve tutum ile katılım davranışı arasından olduğu varsayılan ilişki sonuçlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, attitudes of adults toward continuing/adult education activities were investigated. The instrument which was Yetişkin Eğitimine Karşı Tutumlar ölçeği (YEKTÖ) adapted to Turkish population and used in this study was Attitudes Toward Continuing Education (AACES) developed by Darkenwald and Merriam in 1988. The sample of the present study is 400 adults living in European side of Istanbul in 1994. Fourteen central districts of European side of Istanbul was represented in the sample with the same proportion they are with respect to the total population. The interviews will be carried out by four experienced interviewers in the form of face to face interaction. All interviewers were informed about the aim and the method of the study and at the end of the fieldwork 15% of the interviews were backchecked by the researcher. The first aim of the study is to adapt the instrument to Turkish population. At the first step, the instrument was translated into Turkish by the researcher and it was revised by five bilingual people from Foreign Language School and Department of Educational Sciences at Boğaziçi University. After translation procedure, the validity of the instrument was determined by the ratings of experts. These experst were from Faculty of Education of Boğaziçi University, Department of Human Resource Management of Marmara University, teachers and administrators from People's Education Centers and Personnel Managers of private organisations. Last step of the first aim is to test the reliability of YEKTÖ. The instrument was administered one hundred respondents living in European side of Istanbul. Crombach alpha based on the Kuder Richardson Formula 20 was calculated to determine the internal consistency. Item total correlations were computed for eachitem. At the end, the reliability of the Turkish form of the scale was found.82. This coefficient is high enough and thus provide evidence for internal consistency of YEKTÖ. The second aim of the present study is to assess the attitudes of people from different socio demographic characteristics. T-test and ANOVA were used in comparison of results. Significant differences were observed with respect to sex, educational background, birth place, marital status, occupation, income level and participation in adult education activities. Females, university graduates, adults who born in Istanbul or in other city, single adults, housewives, adults from low income levels and participants seem to have more positive attitudes than males, secondary/lycee school graduates, adults who born in town or villages, married adults, working people, adults from high income levels, and nonparticipants of adult education activities. After these analysis, in the Discussion part of the study, results were compared to participation statistics and the assumed relationship between attitude and behavior is supported by the results. Ill