İstanbul'un uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri entegrasonu ile arazi örtüsünün/arazi kullanımının zamana bağlı değişiminin modellenmesi
Modelling time dependent land cover/use change of İstanbul with the integration of remote sensing and GIS
- Tez No: 363587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde arazi örtüsü değişimi; doğal çevrenin ve ekolojik dengenin korunması gelecekteki kentsel değişimin tahmin edilmesinde son derece önemli bir bilgi niteliği taşımaktadır. Model kavramı ve simülasyon çalışmalarının gün geçtikçe önem kazanmasıyla birlikte, kentsel planlama ve kentsel sürdürülebilirlik kavramlarının da önemi artmaktadır. Dünyanın en fazla nüfuslu kentlerinden biri olan İstanbul, son yıllarda oldukça büyük bir ekolojik tehdit altındadır. Plansız yerleşme, kontrol edilemeyen kentsel gelişimi de beraberinde getirmiş, aynı zamanda kentteki yaşamsal refah seviyesini de düşürmüştür. Ulaşım ağlarında meydana gelen önemli değişmeler, hızlı nüfus artışı, kaynak yetersizliği, arazi rantı sorunları gibi pek çok etken İstanbul'da orman alanlarını önemli ölçüde zarara uğratmıştır. Bu kapsamda, ekolojik sürdürülebilirlik açısından günümüzde lokal ve global anlamda oldukça önemli bir yeri olan ormansızlaşma kavramını gündeme getirmiştir. Kentin arazi örtüsündeki değişimi inceleyebilmek için günümüzün en etkili araçları olan Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) entegrasyonu kullanılmaktadır. Günümüzde, arazi örtüsünü fiziksel olarak son derece yüksek doğrulukta ifade etmekte olan yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ve simülasyon modeli üreten yazılımlar yardımı ile gelecekte çalışma alanı üzerindeki arazi örtüsü değişimi göz ile görülebilir ve doğrulukları kabul edilebilir ölçüde tahminler yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, land cover/use change has an a important act in protecting environment and ecological balance and also predicting future urban changes. It gives clues about results and reasons of these changes. Day by day urban planning and sustainability become more important with the developments of model concepts and similulation technologies. İstanbul, one of the most crowded cities in the world, has been under a major ecological threat in recent years. Unplanned urbanization has caused uncontrollable urban development and also reduced welfare level. Significant changes occured in transportation networks, rapid population growth, lack of resources, land rent problems and many similar factors have significantly harmed forestlands of İstanbul. Remote Sensing (RS) and Geographic Information Systems (GIS) integration which is the most efficient methods in currently used in order to examine the changes in the city's land cover. By the help of the high resolution satellite images which can indicate land cover physically in high accuracy, softwares produce simulation models.