Tam sayı karışık doğrusal programlama ile hazne işletmesi
A mixed integer linear programming model for optimisation of basin management
  1. Tez No: 363586
  2. Yazar: BATUHAN YAZIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİHRAT ÖNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışmada hidroelektrik santral işletmelerinde serbest piyasa koşullarının da etkisiyle ekonomik kaygılarla işletilmesi konusu ele alınmış, belirlenen işletme modeliyle Muğla İli Dalaman İlçesinde bulunan Sami Soydam Barajı fiziksel özellikleri ele alınarak elektrik üretim maksadıyla çeşitli senaryolar altında günlük olarak işletilmiştir. En uzun model için 39 su yılı boyunca 1964 Ekim – 2002 Ekim tarihleri arası düzeltilmiş baraj aksı istasyon akım girdileri ile 2010 Ekim- 2012 Ekim yılları SGÖF (sistem gün öncesi fiyatları) ardışık dizilerek işletme senaryosu oluşturulmuştur. Senaryolarda 39 senelik model, 20 sene ve 19 senelik iki parçalı model ve sırasıyla 9, 10, 11, 9 senelik 4 parçalı modeller oluşturulmuştur. Başlangıç ve bitiş koşulları için dolu-dolu, yarı dolu-yarı dolu, boş-boş senaryo varyasyonları denenmiş buna bağlı hazne hacimlerinin seyiri ve ekonomik getirileri incelenmiştir. Senaryolar arasına bir sene süreli işletmeler eklenmiştir.Çalışılan optimizasyon modellerinin su işletmecilerine belirlenen zaman aralığı için doğru tahminlerle, uygun bir işletme politikası öngörülmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Management of a Hydropower plant under economic concerns due to the influence of open market issue is handled. A proper model is determined and applied to Sami Soydam Hydropower Dam with its own characteristics for daily management which is located in Dalaman district of the province of Mugla on the south west coast of Turkey. The model is applied for one basin and only for economical income maximizing purpose. Adjusted station gauged flows between September 1964 – September 2002 and energy costs between September 2010 - September 2012 periods are aligned consecutively to create an operation scenario for the model. The length combinations as a whole 39 years, 20, 19 years sequentially as two parts of whole and 9, 11,10, 9 years sequentially four parts of whole, scenarios are applied. Based on similar studies, basin conditions connected with these scenarios and the economic returns generated by hydroelectric power plants were examined with an appropriate optimization model. One year long scenarios are added and examined also.It is believed that the given optimization model will be helpful for water managers/operators for determining a management policy at a certain time with accurate predictions.