Sürdürülebilirlik kavramı bağlamında geri kazanılmış agregalı beton
Recycled aggregate concrete in the context of sustainability concept
  1. Tez No: 363628
  2. Yazar: DİLEK DİLHAN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Atık malzeme kullanımı, uzun yıllardır ekonomik ve çevresel açıdan önem kazanmaktadır. İnşaat atıklarının yeni beton üretiminde agrega kaynağı olarak kullanımı, son yıllarda yaygın hale gelmektedir. Depolama alanları için artan masraflar ve agrega olarak kullanılacak doğal kaynakların azlığı, inşaat sahalarından gelen atığın agrega kaynağı olarak kullanımını teşvik etmektedir. Doğal kaynakların başlıca kullanıcısı olan beton endüstrisi, daha ''sürdürülebilir'' bir kalkınmayı gerçekleştirmek için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu tez kapsamında, sürdürülebilirlik kavramının önem kazandığı son dönemde, atık betonların geri kazanılmış agrega olarak yeni beton üretiminde kullanımı araştırılmıştır. Yüksek dayanımlı beton yapılardan ve elemanlardan gelen atıklar ve bozuk üretim sonucu ortaya çıkan beton malzemeler geri kazanılmış agrega üretiminde kullanıldığı zaman, daha kaliteli ve strüktürel bir geri kazanılmış beton elde etmek mümkündür. Bu amaçla prefabrikasyon atıkları agrega haline getirilmiş ve yeni beton üretiminde kullanılmıştır. Kırılmış beton, yeni beton üretiminde belli oranlarda geri kazanılmış iri agrega olarak doğal iri agrega yerine ikame edilerek değerlendirilmiştir. Hazırlanan beton numuneler üzerinde mekanik deneyler yapılarak ikame oranının dayanım üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, geri kazanılmış iri agrega ve doğal ince agrega ile üretilen betonların, basınç ve yarmada çekme dayanımı bakımından arzu edilen sonuçları sağladığı; işlenebilirlik açısından geri kazanılmış iri agrega yüzdesi arttıkça daha kuru kıvamlı bir beton elde edildiği; geri kazanılmış agregalı betonların statik elastisite modüllerinin normal betonlara göre düşük olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Utilization of the waste materials has gained importance for many years because of economic and environmental aspects. Reuse of construction wastes as a source of aggregate has become more common in recent years. Increasing charges for landfill and shortage of natural resources for using as aggregates encourage the utilization of wastes originating from construction sites. Concrete industry, being the major consumer of the natural resources, has a significant potential for achieving a more“sustainable”development. Reuse of waste concrete as recycled aggregates in new concrete, being one of a series of measures which are implementary in the construction industry in recent period when the sustainability concept has gained importance, was investigated within the context of this thesis. It is possible to obtain a higher quality and structural concrete when wastes from high strength concrete buildings and elements, and concrete material resulting from malproduction are used in production of recycled aggregates. For this purpose, prefabrication wastes were reduced into aggregates and were used in new concrete production. Crushed concrete was used in production of new concrete as recycled coarse aggregate in replacement of natural coarse aggregate in certain percentages. Effect of the replacement ratio on strength was investigated by conducting mechanical tests on concrete specimens produced. As results of the tests, it was found that concretes produced with recycled coarse aggregates and natural fine aggregates provide the desirable results with regard to compressive and tensile splitting strengths; a drier-consistency concrete may be obtained with the increase in the percentage of recycled aggregates with regard to workability; and recycled aggregate concretes have lower static elastic moduli than those of the normal concretes.