Endüstriyel hortum ürünleri için sürdürülebilir yeşil kauçuk hamur tasarımı
Sustainable green rubber compound design for industrial hose products
  1. Tez No: 916461
  2. Yazar: BURCU CAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sürdürülebilirlik, günümüzde yeni kimyasal malzemeler veya ürünler tasarlanırken dikkate alınması gereken en önemli ve vazgeçilmez unsurlardan biri haline gelmiştir. Bu kavram, doğal kaynakların verimli kullanımını ve çevresel etkilerin minimize edilmesini öncelik haline getiren bir yaklaşımı ifade etmektedir. Sürdürülebilir ürünler ise doğal ekosistemlerin dengesini bozmadan, çevreye zarar vermeden üretilebilen, uzun ömürlü ve yeniden kullanılabilir nitelikteki ürünler olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, karbon ayak izinin azaltılması, karbondioksit emisyonlarının kontrolü ve ürün ömrü sonrasında geri dönüşüm potansiyelinin değerlendirilmesi, sürdürülebilir malzeme geliştirme süreçlerinde ele alınması gereken temel parametreler olarak öne çıkmaktadır. Bu perspektiften bakıldığında, kauçuk endüstrisi de sürdürülebilirlik ilkesine uygun malzemelerin kullanımını artırmaya yönelik önemli adımlar atmaktadır. Doğal kaynakların korunması, endüstriyel süreçlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin kontrol altına alınması ve bu sayede ülke ekonomisinin desteklenmesi, kauçuk endüstrilerinin sürdürülebilirlik stratejilerinin odak noktalarını oluşturmaktadır. xviii Bu çalışmanın temel amacı, endüstriyel EPDM hortum üretiminde kullanılan kauçuk bileşiklerinde sürdürülebilirlik odaklı yenilikçi çözümler geliştirmektir. Özellikle geri kazanılmış karbon siyahı, biyobazlı silika ve epokside soya fasulyesi yağı gibi çevre dostu malzemelerin Hortum iç katman ve dış katman kauçuk karışımlarında kullanımıyla karbon ayak izinin azaltıldığı yeni nesil ürünlerin tasarlanması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, bu yenilikçi malzemelerin, jenerik EPDM (etilen propilen dien monomer) reçeteleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yenilikçi hammadde çalışmaları ile elde edilen bilgiler ışığında yeni kauçuk iç katman ve dış katman reçeteleri geliştirilmiştir. Çalışma, sürdürülebilir malzemelerin kauçuk bileşiklerinde mekanik özellikler açısından bazı performans kayıplarına neden olabileceğini göstermesine rağmen, uygun optimizasyon yöntemleriyle bu zorlukların aşılabileceğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma sürdürülebilirliğin kimyasal malzeme geliştirme süreçlerine entegrasyonunun yalnızca çevresel faydalar sağlamakla kalmayıp, endüstriyel uygulamalarda da rekabetçi avantajlar sunabileceğini ortaya koymaktadır. Kauçuk endüstrisindeki bu tür yenilikçi yaklaşımlar, hem çevreye duyarlı üretim süreçlerini teşvik etmekte hem de uzun vadede daha yeşil bir geleceğin inşasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability has become one of the most significant and indispensable considerations in the design of new chemical materials or products today. This concept represents an approach that prioritizes the efficient use of natural resources and the minimization of environmental impacts. Sustainable products are defined as those that can be produced and reused for a long time without disrupting the balance of natural ecosystems or causing harm to the environment. In this context, reducing carbon footprints, controlling carbon dioxide emissions, and evaluating the recycling potential of materials after their lifecycle emerge as key parameters to address in sustainable material development processes. From this perspective, the rubber industry is also taking significant steps to increase the use of materials that comply with sustainability principles. The preservation of natural resources, control of environmental pollution caused by industrial processes, and support of the national economy form the focal points of sustainability strategies in the rubber sector. xx The primary goal of this study is to develop innovative solutions focused on sustainability in rubber compounds used in industrial EPDM hose production. Specifically, it aims to design next-generation products with reduced carbon footprints by utilizing eco-friendly materials such as reclaimed carbon black, bio-based silica, and epoxidized soybean oil in the rubber compounds used for the inner and outer layers of the hoses. Within this scope, the effects of these innovative materials on generic EPDM (ethylene propylene diene monomer) formulations have been investigated. Based on the findings from innovative raw material studies, new inner and outer rubber layer formulations have been developed. The study emphasizes that although sustainable materials may cause some performance losses in the mechanical properties of rubber compounds, these challenges can be overcome through appropriate optimization methods. In conclusion, this study demonstrates that integrating sustainability into chemical material development processes not only provides environmental benefits but also offers competitive advantages in industrial applications. Such innovative approaches in the rubber industry encourage environmentally friendly production processes and contribute to building a greener future in the long term.