İstanbul metropoliten alan çeperlerinde kullanıcıların konut seçiminde belirleyici olan unsurların araştırılması; Çekmeköy ilçesi örneği
The critical factors of housing choice structure in the Istanbul metropolitan area: The case of Çekmeköy
  1. Tez No: 363637
  2. Yazar: ZEYNEP BERRAK ORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ALKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kentleşme ile birlikte hane halkı konut yer seçimi davranışları konut pazarı içinde ele alınan en önemli konular arasına girmiştir. Literatürde 1960'lardan itibaren konut/konut alanı yer seçimi modelleri araştırılmaktadır. Ekonomik temellere dayanan ilk modellerin ardından kullanıcıların yer seçiminin sadece ekonomik girdilerle araştırılamayacağı yönündeki eleştirilerle hane halkı özellikleri de yer seçimi modellerinde girdi olarak görülmeye başlanmıştır. İstanbul Metropoliten Alan çeperlerinde son yıllarda hızla artan yapılaşma Çekmeköy ilçesi özelinde 1999 yılı Marmara depremi ve 2009 yılında ilçe olmasının ardından hızla artmıştır. İstanbul Metropoliten Alan'nın en önemli su kaynağı olan Ömerli Havzası ve Alemdağ Ormanları'nın bulunmasından ötürü ilçede meskun alanların gelişimi sürdürülebilir çevre açısından tehdit oluşturmaktadır. Tezin amacı İstanbul Metropoliten Alan çeperlerinde, Çekmeköy ilçesinde, üretilen yeni konut alanlarında kullanıcıların yer seçimini belirleyen unsurların araştırılmasıdır. Çalışmada ilk adımda kullanıcıların yer seçimi modelleri ile ilgili literatür araştırılması yapılmıştır. Modeller ekonomik ve davranışsal temelli olmak üzere iki farklı bakış açısıyla incelenmiştir. İkinci adımda sitelerde anket çalışması yapılmıştır. Hane halkı demografik özellikleri, konut yer seçim nedenleri, alan ile genel değerlendirmeler sorgulanmıştır. Alandaki genel profil incelenmiştir. Bölgenin hangi kitle tarafından, ne gibi sebeplerle tercih edildiği, konut talep eğiliminin ne yönde olduğu araştırılmıştır. Üçüncü adımda anket sonuçları gelir ve mülkiyet durumuna göre modellenmiştir. Gelir; 2000 TL ve altı, 2000 TL üzeri, mülkiyet ise ev sahibi ve kiracı olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilmiştir. Gelir ve mülkiyet kısıtı altında ki-kare testiyle ilişkilendirilmiş ve kullanıcıların konut alanı etkileyen faktörler lojistik regresyon analizi ile modellenmiştir. Sonuç kısmında çalışmanın bulgularının tartışılarak genel değerlendirmeler yapılmıştır. Anket sonuçları değerlendirilerek yatırımcılar ve plancılar için önermeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With growing urbanization household behaviours on housing choice have become quite important particular since 1960. Housing or models of household preferences is subject to research. Since then the first models basically focused on economic grounds, however users only is the selection of certain economic entries that criticism also features household selection models as input. Further researches have considered both economic and social as inputs of the choice behavior models. Increased in recent years, İstanbul Metropolitan Area Construction year of the 1999 Marmara Earthquake -specificand in 2009 the County after being rapidly increased. Istanbul The Metropolitan Area is one of the most important water source, Ömerli Due to the presence of basin and Alemdağ Forests in terms of sustainable development of residential areas in the environment constitutes a threat. The purpose of the thesis is to determine the reasons and criterias of the people in choosing houses built in new housing areas of Çekmeköy region, İstanbul Metropolitan Area.In the study, as a first step the selection models of users are investigated via related literature. Two types of models as economic and behavioral-based are explored in two different aspects.In the second step, a spesific survey is carried out at the sites. Household demographic characteristics, causes of the house selection, area selection criterias are interrogated for general assessments. The area's general profile is explored. Which area is preferred by which mass group reasons and the details of these preferences are investigated.At the third step, survey results are categorized by income and landed property levels of residents. Survey population is categorized into two groups as income level is below/ above 2000 TL; householder or renter. Income and ownership limitation is issued under the Chi-square test, the factors affecting the user's choice behaviour is area modeled with logistic regression. Last part of the study, findings are discussed general assessments are empharized. Evaluation of the survey results; suggestions for the investors and planners are reflected in this part.