Türkiye ve İran arasındaki transit taşımacılığın geleceği
- Tez No: 36371
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
tik güçlükler nedeniyle Iran üzerinden yapılacak taşımacılığın önemi artmıştır. TUrkiye-Iran arasında transit taşımacılığın geliştirilmesi ve su an iki ülke arasında durma noktasına gelen taşımaların canlandırılması için iki ülke arasında bir müşterek taşımacılık firması kurulması; bu olmadığı takdirde iran'ın Türkiye limanlarından yapacağı ihtalat ve ihracatta her iki ülke araçlarının kullanılması uygun olacaktır. ECO çerçevesinde işbirliği söz konusu olduğunda ise;“kuatta Eylem Planı”doğrultusunda üye ülkeler arasınd aserbest dolaşımı (Ticari taşıtlar için) kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılması bu ülkeler arasında transit taşımacılığı geliştireceği düşünülmektedir. TUrkiye-Iran transit taşımacılığının geleceği konusunda yapıcı bir işbirliğine gidildiği takdirde her iki ülke acısından da büyük imkanların mevcut olduğu söylenebilir. Aksi durumda iki ülkenin de ekonomik kaıypları büyük olacaktır. iki Ulke'nin yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda iki ülke arasındaki transit taşımacılığın gelişimi için var olan engellerin politik sorunalr olduğu tesbit edilmiştir. Yukarıda önerilen çözümler, siyasi irade ile birleştiği takdirde transit taşımacılıkta büyük potansiyele sahip iki ülkenin de faydalanacağı kanısını taşımaktayız. 124ABSTRACT In this research, The Future Transit Transport between IRAN and Turkey has been investigated. Recently due to certain factors, the purchases of IRAN from Western Countries Particulary Western Europe have been increased. The Transports of these items were carried out in different ways specially done through Turkey. In the last three years due to some controversies between IRAN and Turkey. The existing Transport of Products has been decreased. In this thesis, the overall circumstances of transport systems and its role in the economical condition has been investigated. Further more, geographical situations of IRAN and Turkey for transit transport has been studied. In this research, transport systems of both countries, the methods used for the transport of the items and Important projects for The Improvements of Transit Transport of the items are discussed. In these studies, statistics and maps were used. During the study of the history of Transport of items between IRAN and Turkey, the methods used for the transport are also studied. Transit of Products between IRAN and Turkey during 1987 up to 1992 for division of Trnasport System has been investigated. In this investigation, the problems and difficulties existing in transport of Products in IRAN and Turkey as well as the transport between these two countries have been discussed and 125