Yahudi tarihinde putperest eğilimler (Altın buzağı örneği)
Idolater inclinations in jewish history (Golden calf example)
  1. Tez No: 363739
  2. Yazar: SEMİ AJETİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜLEYMAN SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
“Yahudi Tarihinde Putperest Eğilimler (Altın Buzağı Örneği)”adlı bu tezde Tevrat ve Kur'an'a göre Yahudilerin putperest eğilimleri ve altın buzağı olayı değisik yönlerden ele alınmıştır. Burada, Yahudilikle alakalı kitaplardan, tefsirler ve tarih kitaplarından yararlanılmıştır.Çalısmamız giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır.Giriş bölümünde, konu ve araştırma metodu hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, putperestlikle ilgili genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde ise, Yahudilerin tarih boyunca putlara tapma eğilimi, özellikle altın buzağı örnek olayı ve Sâmiri'yi bu davranışa yönlendiren sebepler ele alınmış; İsrâiloğulları'nın buzağı heykeline tapmasından sonra meydana gelen olaylar incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this dissertation named "Idolater Inclinations in Jewish History (Golden Calf Example) idolater movement of Jews in Quran and Torah, and Golden Calf Incident are examined. Books related to Judaism, interpretations and history books are used in this work.This study is composed of introduction, two sections and a final result section. In introduction, information related to subject and research method given.In first section, general information on idolatry given.In the second section, Jews' history long worship to idols are investigated according to Golden Calf Incident in Torah and Quran and incidents happening after worship of Jews to golden calf.