Yahudi tarihinde ve Osmanlı belgeler ışığında Siyonizm
Zionism in the light of Jewish history and Ottoman documents
- Tez No: 926793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Siyonizm ideolojisi, Yahudi halkı açısından bir yurt arayışının sonucu olarak Filistin'e ve Filistin'de bulunan ancak Yahudi olmayan diğer halklara çok ciddi etkileri olan bir ideoloji olarak nitelendirilmektedir. Söz konusu ideolojinin çeşitli boyutları olmakla birlikte, ortaya çıktığı günden günümüze kadar gerek bölgeyi gerekse uluslararası toplumu yakından ilgilendiren sonuçları bulunmaktadır. Geçmişte dışlanan, yok sayılan ve sürgünde yaşamak zorunda kalan Yahudi halkı, zaman içinde gücü eline aldıktan sonra, yaşadıklarından daha ağır uygulamaları Filistinde yaşayan Müslümanlara karşı gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda mevcut çalışmanın amacı Yahudi tarihini değerlendirmek ve siyonizmi Osmanlı belgeleri ışığında aydınlatmaktır. Osmanlı döneminde bölgedeki huzur, Osmanlı'nın etkisini yitirmesiyle yerini kaosa bırakmıştır ve söz konusu kaos, Müslüman halkı açısından ölümcül boyutlara ulaşmıştır. Dolayısıyla çalışmanın ikinci boyutu, siyonizmin Osmanlı belgeleriyle analizini ve tarihsel arka planını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The ideology of Zionism is characterized as an ideology that, as a result of the search for a homeland for the Jewish people, has very serious effects on Palestine and other non-Jewish peoples in Palestine. Although the ideology in question has various dimensions, it has had consequences that have closely concerned both the region and the international community since its emergence. The Jewish people, who were ostracized, ignored and forced to live in exile in the past, have been carrying out more severe practices against the Muslims living in Palestine after gaining power over time. In this context, the aim of the present study is to evaluate Jewish history and enlighten Zionism in the light of Ottoman documents. The peace in the region during the Ottoman period was replaced by chaos after the Ottomans lost their influence, and the chaos in question reached fatal dimensions for the Muslim population. Therefore, the second dimension of the study includes the analysis and historical background of Zionism through Ottoman documents.