Limon ağaçlarındaki mikroorganizmalar ve uçkurutan hastalığı (phomatracheiphila ŞpetriÖ kanc. et ghık.) arasındaki antagonistik ilişkilerin araştırılması
Studies of antagonistic interactions between microorganisims on lemon trees and mal secco (phoma tracheiphila ŞpetriÖ kanc et ghık)
- Tez No: 3639
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
XI ÖZ Limon ağaçlarının yaprak ve sürgünlerinden Cryptococcus (beyaz mayalar;. Sporofoolcmycss (pembe sayalar), Cladcsporiua, Aspergillus. Aiternaria, Epicoccunı ve Trichodsrna türlerini de içeren 79 fungus izolatı elde edilmiştir. Maya ve Cladosporiua spp. yaprak 1 ardaki saprofit m i kof i ora popu! asycnunun ortalama olarak %89.3'ünü, sür gün i erdeki n in ise %92.7'sini oluşturmuşlardır. Benomyl ve diğer pestisi11 er in birlikte uygulanması yaprak 1 ardaki maya ve Ciadcspor İsm populasyonunu 20 ve 29 kat azaltmıştır. İn vitro" da maya ve Cladosporiua spp. ikili kültür, sıvı ortamda antibiyotik üretimi ve uçucu ve uçucu olmayan antibiyotik üretimleri ile P. tracheiphi la' nın miseliyal gelişmesi üzerine önemli bir etki yapmamıştır. Bununla beraber Aspergillus. Epicoccua ve Trichoderaa spp. izola.tlB.ri P. tracheiphila gelişmesini engellemiştir. Kontrollü koşullar altında Cryptococus sp.'nin M-o- izolatı ve Aspergillus scieratiorus '.As -8 izolatı) 1 iman sürgünlerinin hasta! Çayakalanma oranını %55.S ve 86.7. hastalık şiddetini ise %50.0 ve 64.3 oranında engellemiş, buna karşın diğer fungus izolatiarı önemli bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT Seventy nine isolates of fungi mainly belonging to Cryptococus and Sporoboioayoes (white and pink yeasts), Ciadosporium. Aspergillus. Aiternaria. Epicoecun and Trichodsraa were isolated from leaves and twigs of 1 saior. trees. Yeasts and Ciadosporium spp. took 89.3% of leaf saprophytic mycofiora and 92.7% of twigs nsycofiora in no pesticides appiied orchard. Application of benomyl pius other pesticides decreased the yeast and Ciadosporiua spp. population by 20 and 29 fold, respectively, on leaves. Dual culture, antibiotic production in liquid culture, and volatile and non-volatile antibiotic productions of yeast and Ciadosporiaa spp, showed no effect or, mycelial growth of Phoaa tracheiphila in vitro. However isolates of Aspergillus, Epicoccuas and Trichodersa inhibited growth of P. t.racheiphi la. M-4 isolate of Cryptococcys and Aspergillus sclerotioriîc (As-9 isolate) decreased the infection rate of twigs by 55.6 and 65.7%, respectively. Disease severity was also reduced by these isolates to 50.0 and 6*. 3%, respectively, on young lemon trees under controlled conditions. Part remaining isolates' showed no effect on P. tracheiphi la.