Ceviz ve maun ağacı odun talaşları ile sentetik atık sudan Cu+2 ve Cr+6 metallerinin adsorpsiyonla giderimi
Adsorption removal of Cu+2 and Cr+6 metals from synthetic waste water by using nut and mahogany shavings
- Tez No: 363888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada doğal, daha yaygın bulunan ve dolayısıyla daha ucuz, alternatif adsorbent madde kullanarak aktif karbonun adsorpsiyon kapasitesine yakın sonuçlar elde etmek amaçlanmıştır. Bunun içinde ilk olarak maun ve ceviz ağacı odun talaşlarıyla Cu+2 ve Cr+6 adsorpsiyon denemeleri kesikli ve sürekli sistem denemeleri yapılmıştır. Daha sonra ise ultrasesin adsorpsiyona etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Ceviz ve maun ağacı talaşları ile (Juglans regia L.) ile bakır ve krom (VI) metallerinin adsorpsiyonu için temas süresi pH, adsorbent konsantrasyonu, başlangıç metal konsantrasyonu ve sıcaklık parametreleri denenmiş ve adsorpsiyon izotermlerine uygunluğu incelenmiştir. Kesikli sistemden elde edilen optimum koşullar eşliğinde sürekli sistemde çözeltinin akış hızı, kolon yüksekliği ve besleme çözeltisi konsantrasyonu parametreleri incelenmiştir. Sonuç olarak, kesikli denemelerden maun ve ceviz ağacı odun talaşlarıyla Cu+2 metalinin giderimi için en iyi verimler pH=5, T=25°C, X=10 g/L, t=60-90 dk; Cr+6 metali içinse pH=2, T=40°C, X=10 g/L, t=90-120 dk'da gerçekleşmiştir. Yapılan kesikli, sürekli ve ultrases çalışmalarından elde edilen verilere göre maun ağacının ceviz ağacına göre adsorpsiyonda daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is aimed that the impendence between the value of adsorption obtained by natural adsorbents for heavy metal purification and the value of active carbon. For this aim, batch and continuous Cu+2 and Cr+6 adsorbtion studies are performed with walnut and mahogany shavings. Than it is tested that if ultrasound is effective on adsorbtion. In this study; contact time, pH, adsorbent concentration, initial metal concentration and temperature parameters were tested for the walnut tree shavings (Juglans regia L.) and chromium (VI) adsorption and it is investigated that suitability with adsorption isotherms. The parameters of flow rate, column height and feed solution concentration are investigated in company with the optimum conditions obtained from the batch system. As a conclusion, by the mahogany and walnut shavings, highest Cu+2 uptake yield was obtained at 25°C and at pH=5, biosorpbent dosage of 10 g/L, at 60-90 min while highest Cr +6 uptake yield was obtained at 40°C and at pH=2, biosorpbent dosage of 10 g/L and at 90-120 min, According to the data obtained from batch, continuous and ultrasound studies; it can be claimed that the mahogany tree shaving is more effective on adsorbtion than walnut tree shavings.