Creating agile and optimal transportation system
Çevık ve optımum ulas ̧ım sıstemı olus ̧turmak
- Tez No: 673257
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalıs ̧ma Antalya s ̧ehrinin toplu tas ̧ıma sistemini bilimsel bir zemin üzerine otur- tarak yenilenmis ̧ bir s ̧ekilde önermeyi amaçlar. Bu dog ̆rultuda dikkat edilen unsurlar du- rak yog ̆unlukları, yog ̆un bölgeler arası mesafeler ve tas ̧ınan yolcu sayılarıdır. Bir milyon kadar binis ̧ verisi, bu tezin yazıldıg ̆ı sırada Antalya'nın toplu tas ̧ımasını üstlenen s ̧irket tarafından sag ̆lanmıs ̧ olup dig ̆er tüm ilis ̧kili veri söz konusu s ̧irketin API servisinden bir .NET Core komut satırı uygulamasıyla otomatize s ̧ekilde toplanıp Azure'da ög ̆renci kre- disiyle açılmıs ̧ bir PostgreSQL veritabanına ilis ̧kisel olarak kaydedilmis ̧tir. Veri üzerinde çalıs ̧malar için gelis ̧tirme ortamı olarak Google Colab (bir Jupyter Notebook servisi) kullanılmıs ̧tır. Bu gelis ̧tirmeler Python dilinde yapılmıs ̧tır. Verilerin dog ̆rulug ̆u; rota, durak konumları, yog ̆unluk haritası gibi çes ̧itli deg ̆erlerin Google Maps ve KeplerGL üzerinde görselles ̧tirilmesi ve incelenmesinin ardından DBSCAN ve K-Means algorit- malarıyla cog ̆rafik data üzerinde kümeleme yapılmıs ̧ ve Uniform Cost Search ile düg ̆üm- ler verim odaklı bag ̆lanmıs ̧tır. Tas ̧ınan yolcu arttıkça pozitif, mesafe uzadıkça negatif etki eden bir fonksiyon tanımlanmıs ̧tır. Tüm üçlü, dörtlü ve bes ̧li rota permutasyonları arasından genetik algoritma kullanarak rotalar seçilmis ̧ ve tanımlı fonksiyona göre verimi yüksek olan çözüm elde edilmis ̧tir.
Özet (Çeviri)
In today's world, increased and wide-spread population have increased the demand for public transportation. This study takes stop density, stop layout and passenger population of those stops into consideration and offers a better regulated public transportation net- work design that can satisfy the increased demand. In this study, boarding data is provided by the company that is in charge of Antalya's public transportation system. Remaining inputs are automatically taken from company's API service using .NETCore command line application and saved into a PostgreSQL database that is hosted on Azure. Google Colab, a Jupyter Notebook service, is then used as the development environment to pro- cess the data using Python language. After visualizing inputs such as bus routes, stop layout and passenger density on Google Maps and KeplerGL, with the use of DBSCAN and K-Means algorithms, data is clustered and a new way of connecting clusters is offered as a result of Uniform Cost Search. In the cost function, shortening the distance between clusters is assumed as a cost amplifier and increasing the passenger count is assumed to lower the cost. A good solution respect to cost function found with genetic algorithm from all triple, quadruple and quintet permutations of routes.