Kayseri ili doğal sulak alanlarının sucul kınkanatlılar (Hhelophorıdae, Hydrochıdae ve Hydrophılıdae)faunasının araştırılması
Investigation of aquatic coleoptera (Helophoridae Hydrochidae and Hydrophilidae) fauna in natural wetlands of Kayseri̇ province
  1. Tez No: 363889
  2. Yazar: AHMET POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada, Kayseri ilinden toplanan Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae türleri değerlendirilmiştir. Örnekler Mayıs 2009-Ekim 2012 tarihleri arasında çeşitli akarsu, kaynak, dere, birikinti ve sıcak su gözelerinin sığ kesimlerindeki bitki ve yosunlar arasından toplanmıştır. Araştırma bölgesinde; Helophoridae'den 22 tür ve 1 alttür, Hydrochidae'den 1 ve Hydrophilidae'den 41 tür olmak üzere toplam 65 takson tespit edilmiştir. Bu türlerden Berosus dentalis Incekara et al. 2011 bilim dünyası için yeni tür olarak tanımlanmış ve yayımlanmıştır. Helophorus pumilio Erichson 1837, H. redtenbacheri Kuwert 1885, Berosus guttalis (Rey 1883) ve Cercyon tristis (Illiger 1801) Türkiye faunası, Helophorus similis Kuwert 1887, H. griseus Herbst 1793, H. obscurus Mulsant 1844, Berosus byzantinus Ganglbauer 1904 İç Anadolu Bölgesi ve Helophorus aquaticus (Linnaeus 1758), H. liguricus Angus 1970, H. micans Falderman 1835, H. brevipalpis Bedel 1881, H. lewisi Angus 1985, H. montenegrinus Kuwert 1885, H. arvernicus Mulsant 1846, H. abeillei Guillebeau 1896, H. daedalus d'Orchymont 1932, H. longitarsis Wollaston 1864, H. pallidipennis Mulsant & Wachanru 1852, H. strigifrons Thomson 1868, H. frater d'Orchymont 1926, H. nanus Sturm 1836, H. flavipes Fabricus 1792, H. croaticus Kuwert 1886, Hydrophilus piceus (Linnaeus 1758), Hydrochara flavipes (Steven 1808), H. caraboides (Linnaeus 1758), H. dichroma (Fairmaire 1892), Berosus luridus (Linneaus 1761), B. affinis Brulle 1922, Laccobius striatulus (Fabricius 1801), L. bipunctatus (Fabricius 1775), L. sulcatulus Reitter 1909, L. hindukuschi Chiesa 1966, L. obscuratus aegaeus Gentili 1974, Limnoxenus niger (Zschach 1788), Hydrobius fuscipes (Linnaeus 1758), Paracymus aeneus (Germar 1824), P. relaxus Rey 1884, Anacaena rufipes (Guillebeau 1896), A. limbata (Fabricius 1792), Helochares obscurus (Müller 1776), H. lividus (Forster 1771), Enochrus segmentinotatus (Kuwert 1888), E. quadripunctatus (Herbst 1797), E. fuscipennis (Thomson 1884), E. halophilus (Bedel 1878), E. ochropterus (Marsham 1802), Cymbiodyta marginella (Fabricius 1792), Coelostoma orbiculare (Fabricius 1775) ise Kayseri ilinden ilk defa kaydedilmiştir. Ayrıca Hydrobius convexus Brullé 1835 ve Cercyon circumcinctus (Reitter 1889) Türkiye'den 2. kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been evaluated the specimens of the Helophoridae, Hydrochidae and Hydrophilidae collected from Kayseri Province. The specimens have been taken from shallow areas of the various running water, springs, streams, ponds and hot springs, between May 2009-October 2012. Totally, 65 taxa have been determined which of them 22 species and 1 subspecies belonging to the Helophoridae, 1 species to the Hydrochidae and 41 species to the Hydrophilidae. Of these Berosus dentalis Incekara et al. 2011 has been found as a new species for science and published. Helophorus pumilio Erichson 1837, H. redtenbacheri Kuwert 1885, Berosus guttalis (Rey 1883), Cercyon tristis (Illiger 1801) are new records for the Turkish fauna. Helophorus similis Kuwert 1887, H. griseus Herbst 1793, H. obscurus Mulsant 1844, Berosus byzantinus Ganglbauer 1904 are new records for the Central Anatolia Region. Helophorus aquaticus (Linnaeus 1758), H. liguricus Angus 1970, H. micans Falderman 1835, H. brevipalpis Bedel 1881, H. lewisi Angus 1985, H. montenegrinus Kuwert 1885, H. arvernicus Mulsant 1846, H. abeillei Guillebeau 1896, H. daedalus d'Orchymont 1932, H. longitarsis Wollaston 1864, H. pallidipennis Mulsant & Wachanru 1852, H. strigifrons Thomson 1868, H. frater d'Orchymont 1926, H. nanus Sturm 1836, H. flavipes Fabricus 1792, H. croaticus Kuwert 1886, Hydrophilus piceus (Linnaeus 1758), Hydrochara flavipes (Steven 1808), H. caraboides (Linnaeus 1758), H. dichroma (Fairmaire 1892), Berosus luridus (Linneaus 1761), B. affinis Brulle 1922, Laccobius striatulus (Fabricius 1801), L. bipunctatus (Fabricius 1775), L. sulcatulus Reitter 1909, L. hindukuschi Chiesa 1966, L. obscuratus aegaeus Gentili 1974, Limnoxenus niger (Zschach 1788), Hydrobius fuscipes (Linnaeus 1758), Paracymus aeneus (Germar 1824), P. relaxus Rey 1884, Anacaena rufipes (Guillebeau 1896), A. limbata (Fabricius 1792), Helochares obscurus (Müller 1776), H. lividus (Forster 1771), Enochrus segmentinotatus (Kuwert 1888), E. quadripunctatus (Herbst 1797), E. fuscipennis (Thomson 1884), E. halophilus (Bedel 1878), E. ochropterus (Marsham 1802), Cymbiodyta marginella (Fabricius 1792), Coelostoma orbiculare (Fabricius 1775) have been recorded from Kayseri province for the first time. Also Hydrobius convexus Brullé, 1835 and Cercyon circumcinctus (Reitter 1889) have been recorden from Turkey for the second time.