Aspergillus Niger EB-12 suşu tarafından tavuk tüyü ve melas atıkları kullanılarak sitrik asit üretimi üzerine çalışmalar
Studies on production of citric acid by aspergillus Niger EB-12 using chicken feather and molasses wastes
- Tez No: 363897
- Danışmanlar: PROF. DR. ESABİ BAŞARAN KURBANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Aspergillus niger izolatları tarafından tavuk tüyü peptonu (TTP) ve şeker pancarı melası kullanılarak maksimum sitrik asit üretimi araştırılmıştır. İlk olarak TTP üretilmiş, daha sonra A. niger izolatları çeşitli numunelerden izole edilmiştir. Sitrik asit üretimini artırmak için, A. niger MO-25 UV ve etidiyum bromid ile muamele edilmiş ve mutant A. niger izolatları elde edilmiştir. İzolatlar indikatör boya içeren Foster ortamında ve melas kullanılarak derin fermentasyonda sitrik asit üretimi için taranmıştır. Sitrik asit üretimi için en iyi izolatın A. niger EB-12 olduğu belirlenmiştir. Bu mutant çalışmanın sonuna kadar kullanılmış ve maksimum sitrik asit üretimi optimize edilmiştir. Belirlenen optimum şartlar 4 g/l TTP, 150 g/l melas şekeri, pH 6, sıcaklık 30°C, zaman 168 saat, çalkalama hızı 200 rpm, spor miktarı 5x106 konidi/ml, KH2PO4 0.15 g/l, K4Fe(CN)6 200 ppm ve metanol %1 olarak bulunmuştur. Optimum fermentasyon şartları altında sitrik asit, tüketilen şeker ve biyomas miktarları sırasıyla 75.10, 150 ve 24.80 g/l olarak bulunmuştur. TTP ticari peptonlar (balık, bakto ve et peptonu) ile karşılaştırıldığında en yüksek sitrik asit üretimi sırasıyla TTP, et, balık ve bakto peptonu ile elde edilmiştir. Sonuçta fermentasyon ortamında TTP ve melas kullanılarak maksimum sitrik asit üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, TTP fermentasyon ortamında ilk kez sitrik asit üretiminde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, maximum citric acid production was investigated by Aspergillus niger using chicken feather peptone (CFP) and sugar beet molasses. Firstly, the CFP was produced. Then, Aspergillus niger isolates were isolated from various materilas. To improve the citric acid production, A. niger MO-25 was exposed to UV and ethidium bromide, and A. niger mutant isolates were obtained. The isolates were screened for citric acid production on foster medium containing indicator dye and in submerged fermentation using molasses. The mutant EB-12 gave maximum citric acid production. This mutant was used throughout experiments and maximum citric acid production was optimized. The optimum conditions were determined as CFP 4 g/l, 150 g/l molasses sugar, pH 6, temperature 30°C, time 168 hours, the agitation speed 200 rpm, inoculum density 5x106 conidia/ml, KH2PO4 0.15 g/l, K4Fe(CN)6 200 ppm and 1% methanol. Under optimum fermentation conditions, the citric acid, utilized sugar and biomass amounts were found to be 75.10, 150 and 24.80 g/l, respectively. When chicken feather peptone (CFP) compared to commercial peptones (fish, bacto and meat peptone), the highest citric acid production was obtained with CFP, meat, fish and bacto peptone, respectively. As a result, the maximum citric acid production was carried out using CFP and the molasses in the fermentation medium. This is the first study that CFP has been used for the citric acid production.