Erzurum ili scutellerıdae (Hemıptera: Heteroptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of scutelleridae (Hemiptera: Heteroptera) in Erzurum province
- Tez No: 363898
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Erzurum İli Scutelleridae faunasını saptamaya yönelik yapılan bu araştırma, 2012-2013 yıllarında sürdürülmüştür. Ayrıca, daha önceki yıllarda Erzurum'dan toplanmış ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'ndeki Entomoloji Müzesi (EMET)'nde muhafaza edilen materyal de değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Eurygastrinae altfamilyasından 2 cinse ait 6 tür; Hoteinae altfamilyasından 1 cinse ait 1 tür; Odontoscelinae altfamilyasından 1 cinse ait 1 tür ve Odontotarsinae altfamilyasından 2 cinse ait 4 tür olmak üzere toplam 6 cinse bağlı 12 tür tespit edilmiştir. Eurygastrinae altfamilyasından, Eurygaster austriaca (Schrank 1776), E. dilaticollis Dorn 1860, E. integriceps Puton 1881, E. maura (Linnaeus 1758), E. testudinaria (Geoffroy 1785) ve Psacasta exanthematica (Scopoli 1763); Hoteinae altfamilyasından Ellipsocoris trilineatus Mayr 1864; Odontoscelinae altfamilyasından Odontoscelis fuliginosa (Linnaeus 1761) ve Odontotarsinae altfamilyasından Odontotarsus impictus Jakovlev 1886, O. purpureolineatus (Rossi 1790), O. rufescens Fieber 1861 ve Phimodera flori Fieber 1863 türleri tespit edilmiştir. Bu türlerden, E. integriceps, E. maura, O. purpuroelineatus, O. rufescens ve E. dilaticollis türlerinin en yoğun ve yaygın türler oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, Phimodera flori Fieber 1863 Türkiye faunası için yeni kayıttır. İncelenen türlerin taksonomik yönden önem taşıyan vücut kısımları çizilerek, Türkiye ve dünyadaki dağılışları, örnek sayıları ve toplanma yerleri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir. Saptanan türlerin beslenme davranışı yönünden fitofag oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to determine fauna of the family of Scutelleridae in Erzurum Province in 2012-2013. In addition, in previous years collected material from Erzurum, Ataturk University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection, the Entomology Museum, Erzurum, Turkey (EMET) preserved in the collection is also evaluated. As a result of examination, 6 species of 2 genera of the subfamily Eurygastrinae, 1 species of 1 genus of the subfamily Hoteinae, 1 species of 1 genus of the subfamily Odontoscelinae, 4 species from 2 genera of the subfamily Odontotarsinae and a total of 12 species from 6 genera of 4 subfamilies belonging to the family Scutelleridae have been recorded. Eurygaster austriaca (Schrank 1776), E. dilaticollis Dorn 1860, E. integriceps Puton 1881, E. maura (Linnaeus 1758), E. testudinaria (Geoffroy 1785) and Psacasta exanthematica (Scopoli 1763) from Eurygastrinae; Ellipsocoris trilineatus Mayr 1864 from Hoteinae; Odontoscelis fuliginosa (Linnaeus 1761) from Odontoscelinae and Odontotarsus impictus Jakovlev 1886, O. purpureolineatus (Rossi 1790), O. rufescens Fieber 1861 and Phimodera flori Fieber 1863 from Odontotarsinae were determined. Of these, E. integriceos, E. maura, O. purpuroelineatus, O. rufescens and E. dilaticollis were found the most abundant and widespread species in Erzurum, respectively. Separately, Phimodera flori Fieber 1863 is a new record for the Turkish fauna. In this study, the body parts of examined species having taxonomical importance were drawn. In addition, distributions in Turkey and on the world, the sample number and collection for each species investigated were given. Related to the their nutritional behaviour, all species are phytophagous