Metal üzerine çok katmanlı takviyeli plastik kaplamanın termomekanik incelenmesi
Thermomechanical analysis of a multi-layered reinforced plastic coating on a metal
  1. Tez No: 363920
  2. Yazar: SUAT TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.HÜSNÜ DİRİKOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda doğrudan yapışmalı polimer-metal hibrit(PMH) malzeme teknolojisinin otomotiv endüstrisinde kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmaların yoğunlaştığı modüllere örnek olarak mukavemet/yoğunluk oranının çelik veya alüminyum döküm kullanımından dolayı düşük olduğu şanzıman ve diferansiyel muhafazaları verilebilir. Modüllerde güç aktarımı sırasında meydana gelen kuvvetlerden kaynaklanan rulmanlı veya hidrodinamik etkili yatak tepkileri, mukavemetli malzeme kullanımını gerektirmektedir. Diğer taraftan bakıldığında ise ekonomik ve çevresel kaygılar otomotiv ürünlerinde özgül mukavemetin yüksek olmasını gerekli kılmaktadır. Bu da ancak polimer malzemelerin modüllere entegrasyonuyla sağlanabilmektedir. Bu tezin içerisinde içten dışa doğru katmanlı olarak sırasıyla İnce cidar Metal/Termoplastik-polimer/Termoset-Polimer hibrit malzeme elde edilmesine yönelik bilgisayar destekli tasarım ve analiz ile birlikte fizibilite çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of directly bonded polymer-metal hybrid (PMH) materials is required especially in automotive industry. Example of modules in the research focus could be the transmission and differantial enclosures due to their low strength/density ratio resulting from the use of steel or die-cast aluminum in their construction. The high reaction forces created during transmission of power at shaft supports in the enclosures require the use of high strength materials. Moreover, the stability of shape and strength under heated enviroment as well as impactive and abrassive loadings have lead to the selection of metallic alloys for design and construction. In terms of economic and environmental concerns, an automotive product, on the other hand, needs to have high specific strength. This can only be achieved by the integration of polymer materials into these modules. In this thesis, a feasibility study regarding the development of a hybrid material by computer aided design and analysing as consisting of thin-walled metal/thermoplastic-polymer/thermoestting-polymer layers will be carried out.