Kanal İstanbul Projesi'nin Türk Denizciliği açısından SWOT analizi
SWOT analysis of the Istanbul Canal Project in terms of Turkish Maritime
  1. Tez No: 363937
  2. Yazar: MUHAMMED KÜRŞAD SUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada; Kanal İstanbul Projesi'nin hâlihazırdaki planlanan şekli ele alınmış ve Proje'nin Türk denizcilik sektörüne etkileri açısından SWOT analizi yapılarak bu Proje'nin güçlü ve zayıf yanlarını tespit edebilmek, oluşabilecek olası sonuçlar, fırsatlar ve tehditleri belirleyebilmek amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu araştırma, Türkiye'nin ulusal bir meselesi olan bu projeyi daha görünür hale getirmeyi amaçlamaktadır. Çünkü yeni yapılacak bu Kanal sadece Türkiye'yi değil, fayda ve zararları ile bütün dünyayı etkileyebilecektir. Bu projenin denizcilik açısından en verimli sonucu doğurması için AHP yönteminden de faydalanarak en uygun strateji oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda yapılan çalışmanın bulguları SWOT matrisine uyarlanarak, Kanal İstanbul'un Türk denizciliğine etkileri açısından izlemesi gereken stratejiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Canal Istanbul Project's present planned shape is discussed and SWOT analysis of the project is done in terms of Turkish maritime industry effects, aimed to detect this project's strengths and weaknesses and to determine the possible results that may occur, opportunities and threats. At the same time, this research aims to make it more visible this project that is a national issue in Turkey. Because this will be the new canal not only in Turkey, advantages and disadvantages could impact the whole world. The most appropriate strategy has been attempted to establish about this project for the most efficient results in terms of maritime with help of the AHP. In this respect, the findings of the study were adapted to the SWOT matrix and the strategies to be followed of the Istanbul Canal in terms of Turkish maritime were determined by the help of AHP method,