Kanal İstanbul Projesi'nin bölgesel deniz taşımacılığına etkisinin SWOT Analizi ile incelenmesi
Analysing of the effect of Canal Istanbul Project on regional maritime transportation by SWOT Analysis
- Tez No: 649250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Türk Boğazları, Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan bir özelliğe sahip olduğundan, geçmişten günümüze kadar stratejik bir konuma sahiptir. Gerek Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler, gerek kıyısı olmayan ülkeler tarafından, İstanbul Boğazı dünya ticaretinde önemli bir rol oynamaktadır. Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden sonra Türk Boğazlarından yılda geçen gemi sayısı 3000 civarlarındayken günümüzde artan rekabet ve ticaret koşulları, gemi sayısı, gemilerin yüksekliklerinin ve genişliklerinin büyümesi ile Boğazlardaki gemi trafiği de zaman zaman artmıştır. İstanbul Boğazı'nın girişinde oluşan gemi yoğunluğunun artışı ile beraber; bekleyen gemilerin bekleme sürelerinin de uzaması sorunu, dünya ticaretinin aksamasına neden olacaktır. Artan ticaret koşulları beraberinde İstanbul Boğazı için başlıca sorunları da gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu tehlikeler İstanbul Boğazı'ndan geçen tehlikeli yük taşıyan gemilerin geçişlerinin çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Olası bir kazada İstanbul Boğazı'nın güvenliğinin etkilenmesi ve kazanın çevreye vereceği olumsuzluklar olarak düşünülmektedir. İşte bu tehditleri en aza indirgemek ve zaman zaman oluşan gemi trafiğini hafifletmek amacıyla İstanbul için alternatif bir suyolu güzergâhının planlanması gerektiği görüşü ortaya çıkmış ve Kanal İstanbul Projesi gündeme gelmiştir. Bu çalışmada günümüzde çokça tartışılan bu projenin bölgesel deniz taşımacılığı açısından fırsatları, tehditleri, projenin güçlü ve zayıf yönleri SWOT analizi ile incelenmiş ve bölgesel deniz taşımacılığına etkisi araştırılmıştır. Belirlenen bulgular sonucunda değerlendirmeler yapılmış, önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the Turkish Straits have a feature that connects East and West, it has a strategic position from past to present. The Bosphorus plays an important role in world trade by countries with and without a black sea coast. Although around 3000 ships pass through the Turkish Straits after the Montreux Straits Convention, the increasing traffic and trade conditions, the number of ships, the height and width of the ships have increased and the traffic in the straits has increased. The long waiting times of the ships passing through the straits caused by the increase in the traffic of the ship will cause the disruption of the world trade. Increasing trade conditions also bring with it another important problem for the straits. These dangers arise from the increase in the passage of ships carrying dangerous goods. In a possible accident, it is considered as affecting the safety of the straits and the negative effects of the accident on the environment. In order to minimize these threats and to alleviate the traffic of ships, an opinion has emerged that an alternative waterway route should be planned for Istanbul and the Kanal Istanbul Project was brought to the Turkey's agenda. In this study, the opportunities, threats, and strengths and weaknesses of this project, which are discussed today, were investigated by SWOT analysis and its effect on regional maritime transport was investigated. As a result of the findings, evaluations were made and suggestions were made.