Amasya yöresindeki Mesozoyik yaşlı birimlerin stratigrafisi ve paleontolojisi
Mesozoic aged units stratigraphy of Amasya region
  1. Tez No: 363975
  2. Yazar: MEHMET YASİN CANBOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amasya yöresindeki Mesozoyik yaşlı birimlerinin Stratigrafisi ve Paleontolojisi konulu bu çalışmada; Amasya yöresinin jeolojisinin ve stratigrafisinin ayrıntılı olarak tanımlanmasına yönelik yeni veriler elde etmek ve/veya bölgede daha önce yapılmış olan çalışmalara bir katma değer yaratmak bu çalışmanın birincil hedefini oluşturmaktadır. Pontid Tektonik Kuşağı stratigrafik açıdan oldukça ilginç ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Pontid Kıtasında yer alan inceleme alanında karasal ve denizel örtü birimlerinin de oldukça çeşitli ve bol fosilli olduğu bilinmektedir. Planlanan ve önerilen bu çalışmada birimlere detay yaş verilmesi ve stratigrafinin de bu detay yaşlara göre kurgulanması, bu yolla çalışma alanının, Orta Pontid bölgesindeki jeolojik ve stratigrafik konumunun yorumlanması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes paleontological and stratigraphical features of Mesozoic age cover units in Amasya region. In this study, geological and stratigraphical characteristic of these units will be investigated as detail and will be contributed to previous studies. Pontid Tectonic Belt has to rather complex and interesting structure as a stratigraphical. The study area is located in the Pontid Tectonic Belt. It is known that continental and marine cover deposits in the study area included various and abundant fossil. In this study, these deposits will be aged as detail. According to these ages, Tertiary stratigraphy of region will be realized. As result of, geological and stratigraphical situation of central Pontid region will be investigated with these data.