Sakarya ili Akyazı ilçesi Kuzuluk mevkiinin düşey elektrik sondajı verileri ile jeotermal potansiyelinin araştırılması
Investigation of geothermal resource of Kuzuluk area (Akyazi-Sakarya) using data of verti̇cal electri̇cal soundi̇ng
  1. Tez No: 363976
  2. Yazar: ABDULLAH SİPAHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Jeotermal enerji, kaynağı yerkabuğunun içinde bulunan temiz ve yenilenebilir bir enerji türüdür. Bu enerjinin kaynağı henüz soğumasını tamamlamamış bir magma kütlesi veya genç bir volkanizmadır. Jeotermal enerji aramalarında jeofizik yöntemlerin yeri ve önemi oldukça büyüktür. Jeofizik yöntemler sayesinde jeotermal rezervuarın yeri, yapısı ve derinliği ile ilgili birçok önemli bilgi kısa sürede elde edilebilir. Jeotermal rezervuarların iletkenliği, içerdiği minerallerden dolayı yüksektir. Fakat bünyesine aldığı karbonat ve silis sayesinde iletkenliği azalabilir. Bu yüzden araştırmada hedef düşük özdirençli kapanımlar yakalamak olmamalıdır. Sahanın genelinde sürekliliğin bozulması tektonizma ile ilişkilendirildiğinden, hedef genel bir düzenliliğin bozulması olmalıdır. Rezervuar içerisindeki mineraller sayesinde, özdirenç verilerinde ani değişimler meydana gelir. Bu nedenle, elektrik özdirenç yöntemi jeotermal araştırmalarında kullanılan en yaygın jeofizik yöntemlerden biridir. Bu yöntemin Düşey Elektrik Sondajı (DES) olarak bilinen tekniği ise bu tür araştırmalarda en kullanışlı ve başarılı teknik olarak kabul görmüştür. Kuzuluk jeotermal alanında gerçekleştirilen bu çalışmada schlumberger elektrot dizilimi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geothermalenergy, whoseoriginlocated in theEarth'scrust, is a type of cleanandrenewableenergy. Thissource of energy is a magma mas sor a youngvolcanismwhicharestillunder-coolingthe role andimportance of geophysicalmethods in geothermalenergyexplorationsarequitelarge. Geothermalreservoirlocation, structureandimportantinformation on thedepth can be obtained as soon as possiblewithgeophysicalmethods. Geothermalreservoirstconductivity is highduetominerals it contains. But theconductivitymay be reducedduetothe on-site thecarbonateandsilica. Therefore, researchgoalshould not be capturelow-resistivityinclusions. Disruption in thecontinuity of thefieldareassociatedwithtectonic, targetshould be a general deterioration of regularity. Thankstominerals in thereservoir, suddenchanges in resistivitydataoccurs. Thuselectricresistivitymethod is one of thegeopysicalmethodsmostcommonused in geothermalresearch. Thismethod,verticalelectricalsounding (VES), is a techniqueknown as suchstudieshavebeenaccepted as themostusefulandsuccessfultechnique. Withtheaid of thistechnique, theslopeanddirection of thefault can be detectedbymeasurementstakenalong a profileor paralel profiles, respectively. Inthisstudyperformed in Akyazı (Sakarya) geothermal field wasused schlumberger electrod espread.